Nowa konsola do gier PlayStation5 to inwestycja na lata, warto więc pomyśleć o telewizorze, który pozwoli w pełni wykorzystać jej możliwości. Oprócz niskiego input lagu, jasnego trybu HDR i odpowiedniej przekątnej ekranu odbiornika kluczowe są tu funkcjonalności.


Sprawdź, na które technologie zwrócić uwagę i jaki telewizor do PS5 wybrać z oferty Sony.

Telewizor do konsoli PS5 - jakie powinien mieć właściwości?

Konsole PlayStation 5 działają w natywnej rozdzielczości 4K i jednocześnie obsłużą częstotliwość odświeżania 120 Hz. Wspierają też technologie HDR i WCG, wykorzystanie zmiennej liczby klatek oraz upscaling treści do rozdzielczości 8K czy dźwięk Dolby Atmos.

Jaki telewizor do PS5 pozwoli więc w pełni wykorzystać możliwości nowej konsoli i sprawi, że przeznaczone na nią gry dadzą Ci maksimum frajdy? Niestety nie każdy nowy odbiornik 4K HDR sprawdzi się równie dobrze.

Odpowiednie zanurzenie w rozgrywce zapewnią urządzenia o przekątnej ekranu 55 cali lub większej. Telewizory odpowiednie dla graczy wyróżniają się także niskim input lagiem, czyli czasem pomiędzy reakcją, a jej wyświetleniem na ekranie. Powinien on wynosić poniżej 25 milisekund (ms) i im jest krótszy, tym lepiej.

Dobrze też, jeśli panel telewizora do konsoli PS5 odświeża obraz w 120 Hz przy rozdzielczości 4K oraz ewentualnie oferuje jakość 8K, jeśli zależy Ci, by oglądać materiały wideo w tej rozdzielczości. Żeby odbiornik mógł wyświetlić powyższe jakości obrazu, musi jednak również wspierać standard HDMI 2.1.

Dlaczego HDMI 2.1 jest tak ważne w telewizorach dla graczy?

Port HDMI 2.1 jest niezbędny, żeby PlayStation 5 mogła przesłać na telewizor obraz w rozdzielczości 4K odświeżany z częstotliwością 120 Hz. Obsługa tego sygnału daje z kolei zauważalnie większą płynność i szczegółowość obrazu w szybkim ruchu, co jest szczególnie odczuwalne na przykład w grach typu FPS czy wyścigach.

Standard HDMI 2.1 otwiera też drogę innym funkcjom, które poprawiają wrażenia z gry. Nie wszystkie telewizory wyposażone w port(y) HDMI 2.1 oferują komplet poniższych funkcjonalności, najlepiej jednak wybierać te modele, które już zostały lub będę w nie wyposażone dzięki aktualizacjom producenta.

  • VRR (Variable Refresh Rate) to mechanizm, który eliminuje tak zwany tearing, czyli rozrywanie się ramek obrazu oraz minimalizuje opóźnienia przez natychmiastowe dopasowanie częstotliwości odświeżania panelu telewizora do liczby klatek na sekundę otrzymanych z konsoli. Gdy liczba ta chwilowo spada, bo konsola wyświetla bardzo trudną obliczeniowo scenę w grze, może dojść do nieznacznego, ogólnego spadku płynności, ale VRR nie dopuści do rozrywania obrazu.
  • ALLM (Auto Low Latency Mode) to z kolei rozwiązanie pozwalające telewizorom dla graczy automatycznie, bez zmiany ustawień, przejść w tryb gamingowy, gdy wykryją sygnał z konsoli. Odbiornik wyłączy między innymi niepotrzebne filtry, które zwiększają input lag i odpowiednio dopasuje parametry obrazu.
  • eARC (Enhanced Audio Return Channel), czyli ulepszona wersja protokołu ARC zapewnia wyższą przepustowość i idealną synchronizację dźwięku i obrazu. Wraz z funkcją HMDI CEC pozwala też kontrolować jednym pilotem, konsolę, telewizor oraz soundbar/amplituner i sprawia, że wystarczy tylko jeden kabel pomiędzy telewizorem i amplitunerem.

Sony Bravia XH90 - znakomite telewizory dla graczy w dobrej cenie

Odbiorniki z serii Sony Bravia XH90 w technologii Full Array LED to idealne telewizory do konsoli PS5, pod warunkiem, że nie zależy Ci na rozdzielczości 8K. Dostępne są modele w czterech rozmiarach ekranu (55″, 65″, 75″ i 85″). Najmniejszy z nich kupisz już za mniej niż 4 tysiące złotych, a największy to wydatek nieco ponad 9 tysięcy.

Telewizory dla graczy XH90 mają dwa porty HDMI 2.1, które pozwalają przesyłać treści 4K 120 Hz i wspierają funkcję eARC. W niedalekiej przyszłości producent wprowadzi też aktualizację, która włączy na nich VRR i ALLM. Sprzęt ma też bardzo dobry tryb HDR i minimalne input lagi. Opóźnienie przy 60 klatkach to poniżej 15 ms, a w 120 Hz spada do 7 ms, co jest najlepszą wartością dostępną na rynku.