Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem
Jesteś fanem robienia zdjęć telefonem, ale wciąż nie jesteś zadowolony z jakości tych, które zrobiłeś do tej pory? W poniższym artykule podpowiadamy, jak robić profesjonalne zdjęcia telefonem.
Kilka podstawowych zasad robienia zdjęć telefonem
Chyba najczęstszy błąd popełniany podczas fotografowania smartfonem to brudny obiektyw. Jak chcesz robić dobre zdjęcia telefonem, wyrób sobie nawyk przecierania obiektywu o miękki i czysty element ubioru przed każdą sesją. Ważna jest także odpowiednia stabilizacja przy robieniu zdjęcia. Czasem przyda się niewielki, przenośny statyw lub podparcie telefonu, zawsze jednak należy starać się być jak najbardziej nieruchomo w momencie wykonywania zdjęcia (najlepiej wstrzymać oddech). Często dobrze jest robić kilka zdjęć z rządu, by potem wybrać najlepsze. Chociaż każdy dobry aparat w nowoczesnym telefonie ma automatyczne ustawianie ostrości, warto niekiedy ręcznie wybrać punkt ostrości, dotykając wybranego miejsca na wyświetlaczu. Przed fotografowaniem powinno się wybrać odpowiednią rozdzielczość zdjęć (min. 10-12 MP), a jeśli szczególnie zależy Ci na jakości, zapisuj je w formacie RAW. Takie zdjęcia trzeba wywołać w odpowiednim programie (np. Lightroom), ale efekty mogą być znacznie lepsze, niż w przypadku zdjęć JPG. Nie należy też przesadzać z efektami i filtrami. Mogą one uatrakcyjnić zdjęcie, ale prawdziwą sztuką jest wykonanie fotografii, której nie trzeba upiększać. Najważniejsze jest kadrowanie, uchwycenie ciekawej sytuacji i odpowiednie wykorzystanie oświetlenia.
Kadrowanie jest kluczem do zdjęć robionych telefonem
Z wielu zasad kompozycji, warto pamiętać choćby o tej podstawowej. W aplikacji aparatu można włączyć siatkę dzielącą kadr na części. Temat zdjęcia najlepiej umieszczać blisko powstałych na przecięciu linii 4 „mocnych punktów”. W centralnym kadrze nie ma nic złego, ale bywa on nadużywany przez początkujących fotografów. Zasady są ważne, ale jeszcze istotniejsze jest eksperymentowanie i poszukiwanie ciekawych ujęć. Przykładowo, choć powinno unikać się robienia zdjęć pod słońce, niekiedy pozwala to uzyskać ciekawe efekty (np. zarys postaci lub tak zwaną flarę). Warto wypróbować szerokie kadry lub koncentrację na detalu, robienie zdjęć z „żabiej” perspektywy, fotografowanie ludzi i miejsc przez inne obiekty, czy też portrety z rozmytym tłem.
Xperia, czyli smartfon do zdjęć
Sony Xperia to, z wielu powodów, idealne telefony do robienia zdjęć. Główny aparat w telefonie ma, w zależności od modelu, rozdzielczość od 13 do 23 MP, a obiektyw do selfie aż do 8 MP. Telefony posiadają też jedne z najlepszych interfejsów aparatów w smartfonach – przesuwając palcem od jednej krawędzi bocznej do drugiej, przełączasz się w prosty sposób pomiędzy trybami. Nowsze modele serii XZ, szczególnie dobrze sprawdzą się jako smartfony do zdjęć, dzięki kilku wprowadzonym udoskonaleniom. Po pierwsze, mają świetnie ulokowany, dwustopniowy przycisk migawki, bardzo ułatwiający wykonywanie zdjęć. Po drugie, zamiast szeregu trybów tematycznych oferują rozwiązanie Lepsza automatyka z ekstra inteligentną autoregulacją. Aparat rozpoznaje tu do 36 rodzajów scenerii i automatycznie dostosowuje ustawienia, między innymi włączając i wyłączając technologię HDR. Technologia ta polega wykonywaniu wielu zdjęć o różnych wartościach ekspozycji, a następnie łączeniu ich tak, by nawet przy niesprzyjających warunkach – ogólnym słabym oświetleniu lub silnym świetle w tle – fotografia wyglądała naturalnie.
Telefon, który robi dobre zdjęcia – także w trybie ręcznym
W przeciwieństwie do profesjonalnych aparatów, zdjęcia robione telefonem w trybie ręcznym nie dają pełnej kontroli wszystkich parametrów, ale ilość ustawień w nowych modelach Xperia jest zdecydowanie wystarczająca. Aparat pozwala wybrać kilka ustawień balansu bieli, wprowadzić korektę ekspozycji EV, określić ISO od 50 do 12800 oraz długość czasu naświetlania od 1 do 1/4000 sekundy (dane dla modeli XZ2), a także ręcznie wyostrzyć zdjęcie. W ten sposób bardziej zaawansowany fotograf dostosuje ustawienia do najróżniejszych okazji: portretów, zdjęć małych obiektów, krajobrazów, fotografii nocnych, czy też reportażowych zdjęć z imprez lub wydarzeń sportowych.