Jak podłączyć telewizor do internetu?
Telewizory z dostępem do internetu to nowe możliwości obioru multimediów. Internetem w TV można jednak cieszyć się także bez zakupu nowego odbiornika – wystarczy odpowiedni adapter Wi-Fi do telewizora.
Smart TV, czyli inteligentne telewizory, które mogą łączyć się z internetem, cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, gdyż oferują wiele funkcji, które dają wyjątkowy komfort i wygodę w odbiorze multimediów. Internet w TV pozwala na przeglądanie stron www na telewizorze i instalację różnych aplikacji. Największą popularnością cieszą się internetowe wypożyczalnie filmów i seriali (głównie Netflix i HBO GO), aplikacje streamingowe i VOD oraz YouTube i komunikatory internetowe, lecz lista możliwości jest naprawdę długa.
Jak podłączyć TV do internetu i czy niezbędny jest odbiornik Smart TV?
Jak pW przypadku Smart TV podłączenie internetu w telewizorze jest niezwykle proste, zarówno z użyciem kabla, jak i bezprzewodowo, gdyż odbiornik posiada wbudowany interfejs sieci LAN. Przy połączeniu przewodowym, wystarczy wpiąć kabel sieciowy LAN do gniada RJ-45 w telewizorze i modemie. Żeby nawiązać połączenie bezprzewodowe, należy wejść do sekcji „sieć” w menu telewizora, wybrać połączenia Wi-Fi, a następnie połączyć się z siecią domową.
Konfiguracja połączenia w obu przypadkach jest zazwyczaj szybka i prosta. Odbiornik Smart TV nie jest jednak niezbędny do korzystania z sieci na telewizorze. Najprostszą alternatywą będzie podłączenie do TV innego urządzenia z dostępem do internetu za pomocą kabli, przede wszystkim HDMI. Nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie, dlatego warto skorzystać z adapterów Wi-Fi do telewizora lub innych urządzeń, które zamienią zwykły odbiornik bez Wi-Fi w Smart TV.
Jak połączyć telewizor z Wi-Fi? Adaptery Wi-Fi do telewizora
Adaptery Wi-Fi do TV to odtwarzacze multimedialne podłączane do telewizora za pomocą kabli HMDI lub USB. Oferta takich urządzeń jest już bardzo duża i różnorodna, a poszczególne modele mogą znacznie różnić się oferowanymi możliwościami. Zazwyczaj działają na systemie Andriod TV lub mają własny system operacyjny i można je podzielić na 2 główne grupy. Mniejsze adaptery Wi-Fi do telewizora najczęściej mają kształt podłużnych lub okrągłych kluczy sprzętowych o rozmiarach nieco większych niż pendrive. Większe, czyli Smart TV Boxy to prostokątne pudełka przypominające routery lub dekodery, lecz zazwyczaj nieco od nich mniejsze.
Pierwsza grupa adapterów umożliwia głównie streaming wszelkiego rodzaju multimediów z innych urządzeń (komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów). Dzięki odpowiedniej technologii – przede wszystkim Miracast – telewizor zmienia się w ten sposób w bezprzewodowy wyświetlacz. W przypadku niektórych usług (np. Youtube czy Netflix), podłączony do telewizora adapter Wi-Fi może też bezpośrednio łączyć się z internetem (przykładem może być popularny Google Chromecast). Inne urządzenie, na przykład smartfon, pełni wówczas jedynie rolę pilota, dzięki czemu jest mniej obciążone.
Wi-Fi do telewizora: odtwarzacze multimedialne Smart TV Box
Smart TV Boxy także pozwalają na streaming multimediów z innych urządzeń, ale są też samodzielnymi odtwarzaczami multimedialnymi. W zależności od modelu, dają dostęp do szeregu różnych stron i aplikacji bez użycia laptopa czy smartfona. Obsługa Smart TV Boxów odbywa się za pomocą pilota, a niekiedy także komend głosowych. Zazwyczaj mają też większą pamięć flash, niż mniejsze adaptery Wi-Fi do telewizora, a niekiedy umożliwiają dodatkowo także podłączenie dysków zewnętrznych, na przykład z filmami lub zdjęciami.
Jak wybrać adapter Wi-Fi do telewizora?
Adaptery Wi-Fi to najwygodniejszy sposób na internet w TV, jeśli nie posiada się odbiornika Smart TV. Wybrany model warto jednak starannie dopasować do potrzeb. Przede wszystkim, adapter musi posiadać wszystkie funkcje, na których najbardziej nam zależy. Do sprawnego działania, urządzenie powinno mieć co najmniej czterordzeniowy procesor. Jeśli działa na Androidzie, lepiej wybierać modele z minimum 2 GB RAM.
Warto też wrócić uwagę na jednostkę graficzną, szczególnie jeśli telewizor ma służyć za ekran do gier. Z kolei, jeżeli na odtwarzaczu instalowanych będzie wiele aplikacji, ważnym parametrem jest wielkość pamięci flash. Wreszcie, chociaż estetyka nie jest głównym kryterium wyboru, dobrze, jeśli obudowa Smart Wi-Fi Boxa będzie pasować do telewizora. Powinna też być wytrzymała i solidnie wykonana.