Odtwarzanie obrazu i dźwięku z laptopa na telewizorze ma szereg zastosowań. Dowiedz się, jak podłączyć komputer do telewizora za pomocą różnych kabli lub bezprzewodowo.

Zalety podłączenia laptopa do telewizora

Duży ekran to większa wygoda i komfort odbioru multimediów. Podłączając komputer do telewizora, możesz dostrzec więcej detali podczas oglądania filmów, zdjęć czy też grania w gry. Telewizor zazwyczaj ma również lepszej jakości system audio niż głośniki komputerowe. Laptop z dostępem do internetu i napędem DVD/Blu-ray, podłączony do telewizora, sprawdzi jako stacja multimedialna, zastępując inne urządzenia. Będzie dobrym rozwiązaniem szczególnie wtedy, gdy Twój telewizor nie daje możliwości korzystania z serwisów steramingowych, takich jak Netflix. Umożliwi też na przykład grę na dużym ekranie w gry komputerowe, które są niedostępne na konsolach.

Jak podłączyć laptopa do telewizora? Przez HDMI

Kabel HMDI to obecnie najpopularniejsze cyfrowe złącze, którym podłączysz laptopa do TV. Kupisz go za niewielką cenę w niemal każdym sklepie z elektroniką. HDMI to główne wejście multimedialne w ogromnej większości współczesnych telewizorów. Posiada je też większość laptopów, w tym także część starszych modeli. Jeden kabel pozwala na przesyłanie przestrzennego dźwięku oraz obrazu do rozdzielczości 4K. Jeśli ustawisz telewizor na kanał HDMI, laptop najczęściej automatycznie skonfiguruje połączenie. W przeciwnym razie, ustaw odpowiednią rozdzielczość w menu Ekran w Panelu Sterowania, a w razie dalszych problemów wybierz opcję „Podłącz zewnętrzny ekran”.

Inne złącza cyfrowe i analogowo-cyfrowe

Jeśli któreś z urządzeń, szczególnie laptop, nie posiada wejścia HDMI, możesz podłączyć komputer do telewizora za pomocą innych złączy.

  • Micro HDMI, Display Port, Mini Display Port. Niektóre laptopy mają HDMI w mniejszej wersji lub podobny do HDMI cyfrowy interfejs Display Port w większym lub mniejszym rozmiarze (przykładowo, w Mini Display Port często wyposażone są MacBooki). W tym wypadku może się okazać, że do poprawnej transmisji audio, będziesz musiał zmienić źródło dźwięku w ustawieniach telewizora.

  • DVI. Część telewizorów posiada też wejścia DVI, które można znaleźć w stacjonarnych komputerach oraz laptopach (głównie starszych). Standard DVI umożliwi cyfrowo-analogowe przesyłanie sygnału wideo, jednak nie obsługuje rozdzielczości 4K. Ponadto, potrzebny będzie Ci osobny kabel do przesyłania dźwięku, z wtyczkami jack 3,5 mm, które podłączasz do gniazda audio w TV i gniazda słuchawkowego w laptopie.

Przejściówki

Jak podłączyć laptopa do telewizora, jeśli nie ma identycznego portu w obu urządzeniach? Masz dwie możliwości. Możesz kupić specjalny kabel z dwiema różnymi końcówkami (np. Micro HDMI/Display Port/Mini Display Port i HDMI), jednak często prościej będzie skorzystać z kabla HDMI i przejściówki do konwersji sygnału (np. Display Port-HDMI czy DVI-HDMI).

Kabel VGA i podłączanie starszego sprzętu

W starszych komputerach/laptopach i telewizorach do transmisji wideo wykorzystywano port VGA. Do przekazania dźwięku, podobnie jak w przypadku DVI, będziesz potrzebować dodatkowego kabla. Jeśli oba sprzęty mają wejść VGA, do wideo wystarczy odpowiedni kabel. Jeżeli jednak któryś z nich ma wyłączenie wejście HMDI, musisz kupić konwerter VGA-HDMI i kabel VGA. Pamiętaj, że VGA jest złączem analogowym, które jest podatne na zakłócenia. Połączenia analogowe dobrze sprawdzą się wówczas, gdy wysoka rozdzielczość obrazu nie jest wymagana.

Jak podłączyć laptopa do telewizora przez Wi-Fi?

Zarówno część nowych laptopów, jak i telewizorów (np. Sony Bravia) obsługuje standard Wi-Fi Direct, który bardzo ułatwia bezprzewodowe łączenie tych sprzętów. Wi-Fi Direct to podobna do Bluetooth technologia bezprzewodowa, w której komunikacja pomiędzy urządzeniami odbywa się bezpośrednio, z pominięciem routera.

Żebyś mógł podłączyć w ten sposób laptop do telewizora, przynajmniej jedno z urządzeń musi posiadać certyfikowaną kartę Wi-Fi Direct (w drugim wystarczy zwykły standard Wi-Fi). Połączenie będzie możliwe po wybraniu na telewizorze trybu Wi-Fi/Wi-Fi Direct i konfiguracji sieci na obu urządzeniach. Proces łączenia urządzeń jest zazwyczaj dość prosty.

Na technologii Wi-Fi Direct bazują rozwiązania różnych producentów, takie jak Miracast, Chromecast/Google Cast, czy nierozwijane już obecnie WiDi (Wireless Display) Intela. Wi-Fi Direct pozwala na streaming materiałów w rozdzielczości Full HD z dźwiękiem Surround 5.1. Sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku większości multimediów, lecz może być niewystarczające do niektórych gier, z racji na zbyt niską częstotliwość odświeżania.

Jeśli ani laptop, ani telewizor nie mają certyfikowanej karty Wi-Fi Direct, urządzenia możesz połączyć z wykorzystaniem punktu dostępowego do sieci (routera). Minusem tego rozwiązania jest zależność od jakości sygnału Wi-Fi w domu. Jeśli telewizor w ogóle nie ma wbudowanego Wi-Fi, ale posiada port LAN, również jest możliwość połączenia go z laptopem bezprzewodowo. W tym wypadku musisz jednak zakupić bezprzewodowy adapter firmy, której telewizor posiadasz.