Używanie telefonu w roli kamery wideo to wygodne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej osób. Współczesne smartfony (przynajmniej te z wyższej półki), są już na tyle zaawansowane, że zapewniają profesjonalną jakość wideo. Jak nagrywać filmy telefonem? Skorzystaj z naszych porad, by robić to dobrze.

Jak nagrywać filmy telefonem?


Nagrywanie filmów smartfonem – zacznij od wyboru orientacji


Nagrywanie filmu telefonem dobrze jest rozpocząć od podjęcia decyzji, w jakiej orientacji będzie nagrywane wideo – w poziomie, czy w pionie. O ile jeszcze do niedawna, filmowanie w pionie spotykało się z negatywnym odzewem, obecnie, jest to tak samo pożądana forma, jak filmowanie w poziomie, a w niektórych przypadkach, to jedyny, słuszny wybór.

Jaką orientację wybrać, nagrywając film telefonem?


Orientacja pozioma
Orientacja pozioma sprawdzi się w przypadku wideo na vloga (np. na YouTube) oraz wszelkich form wideo, które będą funkcjonować poza mediami społecznościowymi (chodzi np. o dokumenty i reportaże).

Orientacja pionowa
Orientacja pionowa to dobry wybór w przypadku filmików na media społecznościowe (TikTok, Instagram itp.). Pion idealnie sprawdzi się w relacjach, rolkach i transmisjach.

Warto pamiętać, że wybierając orientację poziomą, dużo łatwiej jest zadbać o kompozycję obrazu. Orientacja pionowa sprawdza się wtedy, gdy obraz jest drugorzędny, a nadrzędną kwestię stanowi przekazanie informacji.

Jak nagrywać filmy telefonem? Optymalne ustawienia


Po podjęciu decyzji o wyborze orientacji, warto sprawdzić ustawienia opcji filmowania. Jedną z kluczowych jest rozdzielczość obrazu. Najbardziej pożądane jest nagrywanie obrazu w jakości 4K. Trzeba jednak pamiętać, że im większa rozdzielczość, tym większy rozmiar pliku, co wiążę się z koniecznością posiadania odpowiednio dużej karty pamięci. Przy wyborze rozdzielczości dobrze jest wziąć pod uwagę przeznaczenie wideo – jeśli jest tworzone wyłącznie na potrzeby mediów społecznościowych, jakość Full HD zwykle będzie wystarczająca.

Kolejnym, ważnym parametrem jest balans bieli. Smartfony najczęściej dobierają go automatycznie, jednak można to zrobić również samodzielnie. Trzeba przy tym pamiętać, że to, co pojawia się na ekranie, niekoniecznie jest wiernym odwzorowaniem rzeczywistości. Wszystko przez to, że smartfony często upiększają kolory, by wyświetlany obraz był atrakcyjniejszy dla oka.

Inna opcja filmowania, o której warto pamiętać, to klatkaż. To nic innego, jak liczba klatek na sekundę nagrywanego wideo. Smartfony najczęściej umożliwiają nagrywanie w dwóch prędkościach: 30 lub 60 klatek na sekundę. 120 klatek na sekundę to opcja używana do nagrywania wideo w slow motion. Zasada jest prosta: im więcej klatek na sekundę, tym ruch będzie bardziej spowolniony. Podobnie jak w przypadku rozdzielczości – większa liczba klatek oznacza większy rozmiar pliku.

Nagrywanie filmów smartfonem – przydatne akcesoria


Smartfony z najwyższej półki mają ogromne możliwości jeśli chodzi o nagrywanie filmów. Jednak osoby, które chcą wejść na jeszcze wyższy poziom wideo, mogą dodatkowo zaopatrzyć się w przydatne gadżety. Co może się przydać?

Zewnętrzny mikrofon
Mikrofon zewnętrzny jest często niezbędny do tego, by dźwięk w wideo był czysty i pozbawiony szumów z otoczenia. To gadżet, który jest w stanie przechwytywać dźwięk w sposób bardziej kierunkowy, a co za tym idzie – poprawić jakość audio w wideo.

Statyw lub gimbal
Jeśli telefon nie został wyposażony w cyfrową stabilizację obrazu, warto kupić statyw lub gimbal. To urządzenia, które znacznie ułatwiają uzyskanie pożądanej stabilizacji, a dodatkowo – zwalniają jedną lub dwie ręce.

Zewnętrzny obiektyw
Dzięki zewnętrznemu obiektywowi łatwiej uzyskać powiększenie lub efekt makro. Używając najbardziej zaawansowanych obiektywów, można nawet uzyskać efekt kinowy.

Lampa pierścieniowa
Lampa pierścieniowa zamontowana na obudowie smartfona to efektywne źródło światła, które pozytywnie wpłynie na jakość nie jednego wideo.

Jak nagrywać filmy telefonem? Dobry smartfon to podstawa


Do nagrywania filmów telefonem potrzebny jest dobry smartfon. Smartfony Sony doskonale sprawdzą się w tej roli. Warto wspomnieć, chociażby o takich modelach jak:

Xperia 5 IV
Xperia 5 IV to kreatywność w kompaktowym wydaniu. Telefon ma konstrukcję, która idealnie dopasowuje się do dłoni. Jest wydajny i ma dużą moc, co sprawia, że można nim tworzyć wysokiej jakości wideo w dowolnym miejscu.

Xperia 1 IV
Xperia 1 IV to wyjątkowo szybki smartfon, który ma aparat z aż trzema obiektywami. Urządzenie umożliwia nagrywanie wideo w jakości 4K HDR z prędkością 120 klatek na sekundę. Oprócz tego, smartfon potrafi robić zdjęcia seryjne i ma prawdziwy zoom optyczny 85-125 mm.

Xperia PRO-I.
Xperia PRO-I to smartfon wyposażony w rewolucyjny aparat, którym można robić imponujące zdjęcia i wideo. Urządzenie nagrywa wideo w jakości 4K przy 120 klatkach na sekundę. Poza tym, model posiada funkcję Eye AF, która umożliwia śledzenie obiektu do fotografowania lub filmowania.