Ślady palców na obiektywie, drobinki kurzu czy smugi - zmierzył się z nimi każdy fan fotografii. Jak czyścić obiektyw aparatu, by nie dopuścić do uszkodzenia jego delikatnej powierzchni?


Sprawdź, jakie porady przygotowali eksperci Sony Centre.

Kiedy należy czyścić obiektyw?

Obiektyw uważany jest za jeden z najdelikatniejszych elementów aparatu fotograficznego. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która nie zaszkodzi jego strukturze. Czyszczenie obiektywu należy przeprowadzać tylko w sytuacjach, które faktycznie tego wymagają. Drobinki kurzu mogą okazać się niewystarczającym powodem do tego, by podejmować się tego procesu samodzielnie. Każdorazowa pielęgnacja sprzętu, mimo największych starań i precyzji, to zwyczajne ingerowanie w jego strukturę. Nawet jeśli nie dostrzegasz śladów, rys czy pęknięć, każde czyszczenie obiektywu niesie za sobą nowe mikrouszkodzenia. Decyduj się na ten zabieg tylko wtedy, gdy dostrzeżesz:

  • tłuste plamy, ślady palców, obecność lepkiego pyłku kwiatów,
  • drobinki piasku,
  • zacieki od kropli deszczu lub wody.

Dlaczego tego rodzaju zabrudzenia wymagają szybkiej interwencji?

Ślady palców posiadają kwasowy odczyn, który jest szkodliwy dla powłoki antyrefleksyjnej obiektywu. Drobinki piasku stanowią natomiast zagrożenie dla pierścieni obiektywu, które mogą ulec poważnym uszkodzeniom w kontakcie z ziarnistą strukturą. Po deszczowym plenerze lub w przypadku zachlapania obiektywu wodą morską, warto przystąpić do czyszczenia, ponieważ kryształy soli negatywnie wpływają na szkło obiektywu.

Należy jednak pamiętać, że decydować się na czyszczenie sprzętu fotograficznego należy jedynie wtedy, gdy powstałych zabrudzeń nie można usunąć bezdotykowo. Na przykład za pomocą gruszki fotograficznej.

Prawidłowe i bezpieczne czyszczenie obiektywu w 10 krokach

  1. Usuń drobinki kurzu z korpusu aparatu i obudowy obiektywu za pomocą delikatnego pędzelka. Nie dociskaj pędzelka do powierzchni aparatu fotograficznego, a do zakamarków obudowy wykorzystaj mniejszy pędzelek.
  2. Użyj gruszki fotograficznej do oczyszczenia trudno dostępnych, delikatnych przestrzeni obudowy aparatu.
  3. Ściągnij przykrywkę obiektywu i oczyść go za pomocą gruszki. Strumień powietrza umożliwia bezdotykowe czyszczenie obiektywu. W przypadku silniejszych zabrudzeń, przejdź do kolejnego kroku poradnika.
  4. Użyj delikatnego pędzelka lub w przypadku plam – ściereczki do czyszczenia obiektywu oraz specjalistycznego płynu. Korzystając z tych narzędzi, kolistymi ruchami możesz oczyścić jego powierzchnię. Pamiętaj, by płyn umieścić na ściereczce, a nie bezpośrednio na szkle soczewki! Pozostałości płynu do czyszczenia obiektywu możesz usunąć specjalnym patyczkiem.
  5. Po zakończonej pielęgnacji zakryj obiektyw przykrywką, by zapobiec osiadaniu kurzu.
  6. Zdejmij obiektyw naciskając przycisk zwalniania obiektywu. Na tym etapie uważaj, by nie dotknąć powierzchni przetwornika.
  7. Nachyl aparat lekko do dołu i za pomocą gruszki pozbądź się drobinek kurzu. Nachylenie aparatu i strumień powietrza pozwolą na bezproblemowe odklejenie się pyłków od przetwornika obrazu.
  8. Ponownie załóż obiektyw. Pamiętaj, by proces odbywał się w czystym pomieszczeniu, wolnym od kurzu. Nie wykonuj czyszczenia obiektywu aparatu fotograficznego na zewnątrz, szczególnie podczas wietrznej pogody.
  9. Wykonaj zdjęcie próbne i zweryfikuj, czy proces czyszczenia przebiegł pomyślnie. Tryb fotografowania ustaw na preselekcję przysłony (A) i skorzystaj z wartości przysłony F11. Wykonaj zdjęcie białej ściany, kartki papieru czy bezchmurnego nieba. Jeśli zdjęcie nie posiada plam i drobin, kurz i inne zabrudzenia zostały poprawnie usunięte i nie pozostały na przetworniku obrazu.
  10. Ciesz się świetną jakością zdjęć!

Zgrabny aparat z wymienną optyką – Sony α6400

Zestaw do czyszczenia obiektywu, czyli czego możesz potrzebować

Dbanie o aparaty fotograficzne wymaga zaopatrzenia się w kilka specjalistycznych narzędzi, które umożliwią optymalną pielęgnację sprzętu. Aby bezpiecznie czyścić obiektyw aparatu, możesz zaopatrzyć się w:

  1. Pędzelek do czyszczenia obiektywu

Idealnie sprawdzi się podczas pierwszego etapu czyszczenia – usuwania kurzu z korpusu aparatu i obudowy obiektywu. Kozie lub wielbłądzie włosie pędzelka jest antystatyczne i zapobiega osiadaniu drobinek kurzu.

  1. Gruszka fotograficzna

To perfekcyjny sposób na bezdotykowe czyszczenie zarówno korpusu, jak i obiektywu aparatu. Strumień powietrza z gruszki w minimalny sposób ingeruje w powierzchnię soczewki. Nie kupuj jednak gruszki z apteki - jej wnętrze jest wypełnione talkiem, który może nanieść pudrową powłokę na soczewkę obiektywu. Zainwestuj w gruszkę fotograficzną, którą z powodzeniem wykorzystasz także do czyszczenia klawiatury komputera.

  1. Specjalistyczny płyn do czyszczenia obiektywów

Przeznaczony do zadań specjalnych – kiedy Twój obzonych do ekranów LCD lub innej domowej chemii. Nigdy nie stosuj substancji, które nie są przeznaczone do soczewek fotograficznych, ponieważ doprowadzisz do nieodwracalnych zmian ich struktury, przez co obiektyw nie będzie nadawać siektyw posiada zacieki czy tłuste plamy. Pamiętaj, aby nigdy nie stosować płynu bezpośrednio na soczewkę! Doprowadzi to do uszkodzenia jej antyrefleksyjnych powłok. Równie opłakane w skutkach może być korzystanie z płynów przeznacię do użytku. Płyn do czyszczenia soczewek jest niezwykle wydajny i stanowi wydatek ok. 30 zł, zatem warto postawić na tę substancję i przedłużyć żywotność obiektywu.

  1. Ściereczka z mikrofibry do okularów, bibułki optyczne lub jednorazowe chusteczki

To podstawa, by osiągnąć zamierzony efekt podczas czyszczenia obiektywu z wykorzystaniem płynu. Jeśli użyjesz zwykłej chusteczki higienicznej lub bawełnianej ściereczki, pozostawisz znacznie więcej drobinek kurzu i pyłu niż przed rozpoczęciem czyszczenia aparatu. Oprócz jednorazowych, sterylnie pakowanych chusteczek i bibułek, stworzonych z ultracienkiego papieru, możesz skorzystać ze ściereczek wielokrotnego użytku z mikrofibry, które nadają się również do przecierania okularów korekcyjnych i ekranów LCD.  Stanowią dobre uzupełnienie bibułek, ale należy pamiętać o ich regularnym myciu i suszeniu, by nie zbierał się na nich kurz. Przed użytkowaniem ściereczki należy skorzystać z pędzelka, który oczyści powierzchnię aparatu z ziarenek. W przeciwnym razie ściereczka może wetrzeć ostre drobinki w strukturę soczewki aparatu.

  1. Lenspen – kompaktowe rozwiązanie w postaci czyszczącego pióra

To fotograficzny gadżet, który zawiera miękki, niewielki pędzelek oraz specjalistyczną powierzchnię czyszczącą umieszczone na przeciwległych końcach urządzenia. Lenspen to dobra alternatywa, jeśli wyjeżdżasz i potrzebujesz kompaktowego zestawu czyszczącego.

Obiektyw do fotografii portretowej 50 mm F1,8

Czego nie robić podczas czyszczenia obiektywu?

Przedstawiamy fotograficzne podsumowanie, czyli czynności, których powinieneś unikać podczas pielęgnacji sprzętu fotograficznego.

  • Nie dotykaj obiektywu palcami.
  • Nie dmuchaj w soczewkę obiektywu, ponieważ zanieczyścisz ją śliną.
  • Nie przecieraj włosia pędzelka palcami.
  • Nie używaj wody z kranu do czyszczenia obiektywu, wymaga on pielęgnacji wodą dejonizowaną.
  • Nie korzystaj z domowej chemii, płynów do czyszczenia ekranów LCD itp.
  • Nie czyść obiektywu ręcznikiem kuchennym, chusteczkami, bawełnianą ściereczką.
  • Nie używaj sprężonego powietrza, ponieważ może ono uszkodzić przetwornik obrazu.
  • Nie wylewaj płynu do czyszczenia bezpośrednio na obiektyw.

Miłego fotografowania w towarzystwie nieskazitelnie czystego obiektywu!