Co to jest HDR?
Określenia takie jak 4K, Smart TV, SDR czy HDCP to powtarzalne elementy specyfikacji najnowszych telewizorów. Wśród widocznych parametrów coraz częściej pojawia się równie określenie HDR.
Technologia High Dynamic Range to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które oczekują dobrej jakości obrazu - który nie różni się niczym od rzeczywistości - oraz ponadprzeciętnej głębi koloru. Co to jest HDR? Przeczytaj Nasz artykuł i dowiedz się, jak to rozwiązanie wpływa na percepcję wydarzeń na ekranie.
Technologia HDR – czym jest i czego dotyczy?
Niektóre parametry ze względu na swoją skrótową nazwę mogą brzmieć zagadkowo, szczególnie gdy wybór jest naprawdę duży. W specyfikacjach nie brakuje takich określeń jak 4K, Ultra HD, Smart TV, czy też tryb HDR. Technologia High Dynamic Range jest tematem naszych dzisiejszych rozważań.
Warto wiedzieć, co to jest HDR:
Angielska nazwa technologii HDR, czyli High Dynamic Range w dosłownym tłumaczeniu na język polski jest jednoznaczna z wysokim zakresem dynamiki. Oznacza to, że obraz widoczny na ekranie telewizora HDR jest bardziej wyraźny dzięki podkreśleniu różnic między jasnymi a ciemnymi tonami. Sceny i ujęcia wyglądają bardziej realistyczne, a wzrok może dostrzec nawet najmniejsze detale.
High Dynamic Range ma przede wszystkim zmienić formę postrzegania świata na ekranie. Wpływa na kolory, kontrast oraz jasność widoku. Dzięki zastosowaniu trybu HDR w telewizorze różnice występujące między odcieniami bieli a najciemniejszymi fragmentami stają się widoczne dla ludzkiego oka. Obraz jest żywszy oraz bardziej realny w odbiorze. Odbiorca przestaje być wyłącznie widzem – widz czuje się tak, jakby był częścią oglądanych na ekranie wydarzeń.
Sprawdź, który HDR TV powinien znaleźć się w Twoim domu: telewizory led
Tryb HDR – jakie są standardy jakościowego obrazu?
Technologia HDR nie kończy się na jednym parametrze. To tak naprawdę kilka standardów – każdy z nich wpłynie na odbiór widocznego na ekranie obrazu. Przed wyborem HDR TV, warto znać różnice między dostępnymi parametrami.
HDR10 - jedna z najczęściej występujących technologii również w przypadku HDR TV Sony. Każdy telewizor z 10-bitowym kodowaniem oraz statycznymi metadanymi zapewni obraz o lepszej jakości zbliżonej do realnych zdarzeń.
HDR10+ - bardziej wyspecjalizowana opcja, która bazuje na dynamicznych metadanych (każda ze scen jest analizowana odrębnie). Technologia HDR umożliwia kodowanie na poziomie 12, a nawet 16-bitów.
Dolby Vision - efekt wizualny będzie jeszcze dokładniejszy, a detale wyraźniejsze.
HLG - gwarantuje lepszy obraz w trakcie transmisji live. Powstał przy współpracy telewizji BBC oraz NHK.
Warto wiedzieć:
Nie każdy telewizor HDR obsługujący większą ilość formatów High Dynamic Range zapewni żywy obraz. Liczy się przede wszystkim jasność. W przypadku HDR tv z Dolby Vision i jasności na poziomie 350-400 cd/m^2 widok nie będzie tak dobry, jak w podstawowym trybie HDR oraz jasności 1000cd/m^2.
Trudno tak naprawdę ocenić, których z tych standardów technologii HDR jest najbardziej odczuwalny przez widza. Wszystko zależy od dodatkowych parametrów i tego, czy pozwolą na odpowiednią analizę oraz wyostrzenie obrazu. Kluczowa jest również jakość oglądanego materiału filmowego.
Telewizor z HDR, czyli jaki?
Od 2020 roku większość producentów proponuje nowoczesne telewizory z HDR. To coraz bardziej popularna technologia. Samo określenie tryb HDR w nazwie telewizora nie musi oznaczać obrazu o najwyższej jakości. Warto również zwracać uwagę na całą specyfikację – wiele parametrów jest od siebie wzajemnie zależnych. Sama technologia HDR nie decyduje o ostatecznej percepcji.
Jaki powinien być telewizor HDR – kluczowe parametry:
- wysoka jakość na minimalnym poziomie 1000cd/m^2,
- ekran o rozdzielczości 4K,
- przynajmniej 10-bitowe panele,
- jak najwyższy współczynnik kontrastu,
- złącze HDMI 2.0, jeśli chcesz podłączyć HDR TV do innego źródła.
Jaki telewizor HDR wybrać?
Jak z trybem HDR radzi sobie Sony? Telewizor Sony Bravia z serii XH95 został wyposażony w technologię object-based HDR remaster. Obraz jest nie tylko bardziej realistyczny, ale także wyraźny i dokładny w odbiorze. Na podstawie wnikliwej analizy kolorów, kontrast między tonami staje się bardziej uwypuklony, co pozytywnie wpływa na głębie obserwowanych zdarzeń na ekranie. Tryb HDR Super Bit Mapping decyduje o jakości oraz intensywności kolorów. Płaski obraz bez wyrazu przestaje istnieć. Technologia HDR pozwala przenieść się do realnego świata w kilka chwil bez wyłączania telewizora. Wyrazu oraz autentyczności dodaje również najbardziej nowoczesny tryb HDR, Dolby Vision.
W przypadku telewizora Sony Bravia XH8096 poza object-based HDR remaster oraz Dolby Vision do dyspozycji jest również Procesor 4K HDR Processor X1™. Dzięki tej zaawansowanej technologii obraz zyskuje dodatkową głębią, a detale stają się jeszcze bardziej szczegółowe i widoczne w trakcie seansu. Interpolacja filmów w jakość 2K i Full HD do rozdzielczości 4K powoduje, że widok zaskakuje swoją ostrością i wyrazistością.
HDR TV – czy warto inwestować w jakość obraz?
Podczas każdego seansu liczy się zarówno dźwięk, jak i wizja. W przypadku obrazu najwyższej klasy technologia HDR spełni oczekiwania każdego. Różnice między HDR TV a typem SDR szczególnie widać, gdy obraz bazuje na świecie cieni i kontrastów. Kiedy najczęściej można to zaobserwować? W filmach przyrodniczych, gdzie promienie słoneczne potrafią odbijać się na przypadkowych listkach. Również w przypadku ujęć nocnych, kiedy samochodowe światła potrafią oślepić swoją intensywnością. Odczucia będą podobne, jak w realnym świecie – wzbudzą ciekawość i pobudzą wyobraźnię. Tryb HDR jest jednoznaczny z niepowtarzalną jakością obrazu, która nie odbiega od rzeczywistych barw.