Białe tło do zdjęć może się przydać w wielu sytuacjach. Nie jest przy tym bardzo drogie, warto zatem przetestować jego możliwości!

Białe tło do zdjęć jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia zarówno zapalonych fotografów-amatorów, jak i zawodowców. Jeśli dopiero wszedłeś w jego posiadanie lub zastanawiasz się nad zakupem, z pewnością przyda Ci się nasza garść inspiracji dotyczących tego, jak można dobrze wykorzystać białe tło. Na pierwszy rzut oka może bowiem wydawać się nudne, wręcz oklepane, a tym samym niespecjalnie przydatne. W rzeczywistości jednak jest wiele rodzajów zdjęć, w których neutralne otoczenie ma ogromne znaczenie. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto mieć w swojej fotograficznej kolekcji białe tło do zdjęć!
 

Białe tło do zdjęć portretowych



Fotografia portretowa ma skupiać uwagę oglądającego na modelu. Najważniejsza w zdjęciu staje się twarz danej osoby, jej mimika i spojrzenie, a także gra światła i cieni na skórze, artystyczny makijaż czy fryzura; wszystko to, co związane jest bezpośrednio z obliczem fotografowanego. Białe tło do zdjęć portretowych to zatem absolutny must have, pozwala bowiem uniknąć sytuacji, w której za modelem dzieje się tak wiele, że schodzi on na drugi tor. Zapewnia stuprocentową neutralność, a tym samym sprawia, że opowiedzenie zdjęciem pożądanej historii staje się znacznie łatwiejsze – tak jak odczytanie jej przez odbiorcę.
 

Białe tło do zdjęć do dokumentów, CV i reklamy



Białe tło do zdjęć sprawdza się nie tylko w przypadku portretów artystycznych, ale również tych wykonywanych do dokumentów tożsamości. Te mają bowiem określone wymagania dotyczące sposobu przedstawienia wizerunku. Część zasad dotyczy właśnie tła: ma być jednolicie oświetlone, pozbawione cieni, wzorów i innych elementów ozdobnych oraz musi być białe. Jeśli zatem chcesz zajmować się między innymi lub głównie robieniem zdjęć klientom do dowodów osobistych, paszportów, legitymacji i innych dokumentów, białe gładkie tło będzie elementem Twojego niezbędnika. Przyda się także podczas wykonywania fotografii do CV, podkreśli bowiem jej profesjonalny charakter.


Co więcej, białe tło do zdjęć bardzo dobrze odbija światło. Dzięki temu ułatwia „wyciśnięcie” z fotografii artystycznych 100% oraz w estetyczny sposób prezentuje skórę modela. Ta zostaje ładnie oświetlona, co redukuje ewentualne przebarwienia. Omawiany gadżet, w połączeniu ze specjalistyczną lampą oraz wysokiej jakości aparatem fotograficznym, w pewien sposób stanowi zatem naturalny filtr upiększający.


Nie można zapomnieć o dodatkowym atucie, jakim jest wstępne przygotowanie zdjęć do obróbki dzięki jasnemu tłu. Gdy postać ma widnieć w materiałach reklamowych czy na okładce np. gazety, wymaga komputerowego wycięcia samej sylwetki. Jeżeli tło jest białe, proces ten staje się dużo prostszy. 
 

Zdjęcia produktowe na białym tle



Zdjęcia produktowe i białe tło tworzą parę doskonałą. To drugie skupia uwagę konsumenta na sprzedawanym produkcie oraz pozwala uniknąć wystąpienia tak zwanych „zafarbów” – niepożądanych przebarwień fotografii. Jasne otoczenie przedmiotu wystawianego na sprzedaż przy okazji mocno go eksponuje. Żaden z jego elementów nie „zlewa się” wizualnie z tłem, oczywiście przy założeniu, że produkt sam w sobie nie ma białego koloru. Choć i w tym przypadku można z powodzeniem używać białego tła do zdjęć, wystarczy skierowanie światła na tło, a nie produkt oraz wysunięcie przedmiotu do przodu – stanie się wówczas nieco ciemniejszy. 


Zdjęcia produktowe na białym tle mają jeszcze jedną ogromną zaletę. Jasne otoczenie tworzy intensywny kontrast z kolorami fotografowanego przedmiotu, dzięki czemu te wizualnie zyskują na wyrazistości. A to automatycznie czyni sprzedawaną rzecz bardziej atrakcyjną, szczególnie w przypadku zdjęć żywności – warzywa czy owoce o intensywnej barwie zdają się być smaczniejsze. 


Białe tło dodatkowo ułatwia dostrzeżenie ciekawych szczegółów na produkcie, nic bowiem nie odwraca od niego uwagi i oglądający w pełni skupia ją na rzeczy, którą przedstawia zdjęcie. Dochodzi do tego kojarzenie bieli z czystością, wręcz sterylnością oraz perfekcją, a takie oczywiście powinny być towary dostarczane przez sprzedawcę. 


Ciekawostką jest fakt, że portal Allegro wprowadził w 2017 roku zasady dotyczące miniaturek zdjęć przedmiotów, zgodnie z którymi zalecane jest stosowanie właśnie białego tła. Serwis wskazuje, że szansa na sprzedaż produktów sfotografowanych zgodnie z tymi wymogami wzrasta nawet o 12%.
 

Zdjęcia czarnobiałe z wykorzystaniem białego tła



Im więcej intensywnych, różnorodnych kolorów otacza modela, fotografowany przedmiot bądź zwierzę, tym trudniej jest utrwalić je na zdjęciach czarnobiałych. Każda z barw zyska inny odcień szarości, co pozbawi obraz minimalizmu, do którego dąży wykonywanie fotografii właśnie tą techniką. Zmniejszą również kontrast mający bardzo duże znaczenie w czarnobiałych zdjęciach. 


Wykorzystanie białego tła w czarnobiałej fotografii dodaje całości harmonii, doskonale prezentuje to, czemu robi się zdjęcie oraz tworzy idealny kontrast z osobą czy przedmiotem. Sprawia również, że obraz staje się jasny i wyrazisty, a nie mdły. 


Zdjęcia czarnobiałe to jednak nie tylko te, które są w sposób artystyczny utrzymane w odcieniach szarości. To również fotografowanie czarnych obiektów na białym tle – i odwrotnie. Te dwa kolory stanowią dla siebie idealną przeciwwagę, wzajemnie się eksponując. Świetnym przykładem są tutaj sesje zdjęciowe zwierzaków. Czarny pies czy kot fantastycznie prezentuje się na białym tle; jego futro zyskuje jeszcze więcej kolorystycznej głębi.
 

Które białe tło fotograficzne będzie najlepsze? 



Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów białych teł do zdjęć. Dzieli się je ze względu na materiał, z którego zostały wykonane – to właśnie on nadaje im bowiem najwięcej cech. Czym różnią się poszczególne typy białego tła fotograficznego?

    • Papierowe (kartonowe) białe tło do zdjęć – ogromnym atutem papierowych teł jest ich niska cena; bez większego problemu można znaleźć 5-metrową rolkę za kilkadziesiąt złotych. Co więcej, stanowią również bardzo ekologiczny wybór, podlegają bowiem łatwemu recyklingowi. Z drugiej strony kartonowe tło do zdjęć łatwo zniszczyć. Można je rozerwać, zagnieść lub zalać, przez co zwykle okazuje się być wyborem jednorazowego użytku. Warto mieć też na uwadze, że papierowe tło ciężko wyczyścić w razie jego zabrudzenia.

    • Polipropylenowe białe tło fotograficzne – czyli wykonane z tworzywa sztucznego. Cenowo wypada bardzo podobnie do tła papierowego, przy czym wykazuje wyższą wytrzymałość. Nie wchłania wilgoci, dzięki czemu pozwala się sprawnie czyścić z zabrudzeń i dość trudno je rozerwać, ulega jednak zagniataniu. 

    • Winylowe białe tło do zdjęć – tło winylowe można znaleźć w przeróżnych cenach; od kilkudziesięciu do ponad 200 złotych, co uzależnia gramatura materiału. Im wyższa, tym tło staje się mocniejsze, a więc również droższe. Warto jednak postawić na bardziej kosztowny produkt, wysokiej jakości winylowe tło do zdjęć może bowiem posłużyć przez wiele lat. To bardzo wytrzymały materiał, który nie chłonie wody, a więc może być czyszczony na mokro, a także nie ulega zagnieceniom czy łatwemu rozerwaniu.

    • Tekstylne białe tło fotograficzne – faktura oraz cena tła tekstylnego będzie różniła się od rodzaju tkaniny, z której zostało wykonane. Są jednak cechy, które łączą wszystkie modele materiałowe. To przede wszystkim łatwe zarządzanie ich kształtem; tekstylne tła pozwalają układać się np. w artystyczne falbany oraz upinać. Łatwo utrzymać je w czystości, można bowiem prać je w pralce, występuje jednak ryzyko zafarbowania materiału. Co więcej, w razie zagnieceń tekstylne tło do zdjęć wystarczy potraktować żelazkiem.

Białe tło do zdjęć może się zatem przydać w wielu sytuacjach. Nie jest przy tym bardzo drogie, warto zatem przetestować jego możliwości!