Jaki aparat do filmowania?
25.03.2022
Na co więc wrócić uwagę przy zakupie? Jaki aparat do filmowania wybrać, by cieszyć się naprawdę dobrymi efektami pracy – i to w każdych warunkach?
Aby wykonywać wysokiej jakości zdjęcia i nagrywać równie dobre filmy, niekoniecznie musisz kupować osobno aparat oraz kamerę. Wystarczy, że skupisz się na odpowiednim wyborze tego pierwszego, byś zyskał sprzęt dwa w jednym. Na co więc wrócić uwagę przy zakupie? Jaki aparat do filmowania wybrać, by cieszyć się naprawdę dobrymi efektami pracy – i to w każdych warunkach? Podpowiadamy!
Lustrzanka czy bezlusterkowiec do filmowania – co lepsze?
Lustrzanki od lat kojarzą się z profesjonalizmem, a tym samym wysoką jakością zdjęć – oczywiście bardzo słusznie. Dla wielu osób bezlusterkowce wciąż pozostają w ich cieniu, co jest zdecydowanie mniej trafione. Co więcej, amator fotografii na pierwszy rzut oka nie potrafiłby nawet odróżnić tych dwóch rodzajów aparatów, różnice tkwią bowiem w ich systemie działania. Można jednak z czystym sumieniem przyjąć, że współcześnie bezlusterkowce do filmowania i fotografii okazują się równie dobre, co lustrzanki. Jedne i drugie umożliwiają wymianę obiektywu oraz zapewniają wysoką jakość obrazu, a także możliwość ręcznej konfiguracji ustawień, przy czym modele bez luster są dużo lżejsze i mniejsze.
Bezlusterkowce mają jeszcze kilka zalet, które – pod względem filmowania – stanowią poważną konkurencję dla lustrzanek. Aparaty bez luster oferują dużo dokładniejszy system AF (autofokus) w trybie AF-C, czyli ciągłym. Oznacza to, że samodzielnie i przez cały czas monitorują obiekt, na którym należy skupić ostrość, przy czym robią to zdecydowanie skuteczniej od lustrzanek.
Bezlusterkowce dają też dostęp do mechanicznej stabilizacji matrycy, co jeszcze bardziej poprawia jakość obrazu (więcej na temat tej funkcji przeczytasz w artykule „Optyczna stabilizacja obrazu w aparatach Sony”). Co więcej, lustrzanki pracują głośniej, a to pozostaje nie bez znaczenia w przypadku nagrywania filmów z dźwiękiem. Lustrzanka do filmowania nie oznacza oczywiście nagrań, których nie da się oglądać, mając jednak wybór, warto zdecydować się na bezlusterkowiec – wygodniejszy i bardziej precyzyjny w trybie nagrywania.
Jaki aparat do filmowania będzie najlepszy? Parametry
Szukając nowego aparatu, warto na samym początku (poza ceną) zwrócić uwagę na jego specyfikację. To właśnie parametry mówią najwięcej na temat jakości zarejestrowanych obrazów czy wygody pracy. Przedstawiamy dane, które są najważniejsze pod względem nagrywania:
Rozdzielczość aparatu do filmowania – 4K czy Full HD?
Zastanawiając się, jaką rozdzielczość brać pod uwagę, najlepiej kierować się zasadą: im wyższa, tym lepsza. Nawet jeżeli obecnie nie posiadasz telewizora czy monitora obsługującego filmy w 4K, by w pełni docenić potencjał takich nagrań podczas ich przeglądania, to być może wyposażysz się w niego w przyszłości.
Jeżeli planujesz nagrywać nie tylko dla siebie (np. pamiątki z podróży), ale przede wszystkim dla większego grona widzów (np. vloga), to powinieneś mieć na uwadze sprzęt swoich odbiorców. A 4K oferuje niezaprzeczalnie wyższą jakość obrazu. Bitrate (prędkość transmisji danych) Full HD jest mniejszy niż 4K, co przekłada się na gorszą szczegółowość. Może również dawać dostęp nawet do 10-bitowej palety kolorów, a nie 8. (10 bitów oferuje między innymi Sony α7 IV). Jeszcze bardziej przyszłościowy będzie aparat rejestrujący w 8K (jak np. Sony α1).
Na korzyść Full HD przemawia natomiast niższa waga pliku, a więc zmieszczenie większej liczby godzin nagrań na karcie. Warto mieć jednak na uwadze, że aparat filmujący w 4K i wyżej umożliwia zmianę rozdzielczości na Full HD.
Stabilizacja matrycy – czyli bezlusterkowiec do filmowania
Jak wspomnieliśmy wcześniej, bezlusterkowiec do filmowania często oferuje funkcję mechanicznej stabilizacji matrycy, co nie jest standardem w przypadku lustrzanek. A to opcja, która w przypadku kręcenia filmów w ruchu będzie jednym z najważniejszych parametrów pozwalających na uzyskanie obrazu wysokiej jakości. Odpowiada bowiem za pozbawienie nagrania drgań bez konieczności korzystania z gimbala bądź zakupu obiektywu ze stabilizacją.
Aparat do filmowania AF-C – czyli z ciągłym autofokusem
O tym parametrze również wspomnieliśmy przy okazji omawiania różnic między lustrzanką a bezlusterkowcem. Aparat wyposażony w AF-C, tj. ciągły autofokus, nie wymaga manualnego łapania ostrości obrazu. Urządzenie zajmuje się tym samodzielnie i przez cały czas nagrywania, co docenią szczególnie vlogerzy siedzący naprzeciwko obiektywu (gdy z drugiej strony aparatu nikogo nie ma) oraz osoby rejestrujące w pośpiechu czy ruchu. Biegnąc za nagrywanym obiektem, z pewnością nie będziesz mieć czasu na ostrzenie obrazu.
Format RAW w aparacie do nagrywania – cyfrowy negatyw
RAW, czyli z angielskiego „surowy” – ten format jest dokładnie tym, co sugeruje jego nazwa. To nagrania oraz zdjęcia w stanie „surowym”, porównywane do negatywów. Tak przesłane na komputer nie ulegną stratnej kompresji, co ma ogromne znaczenie w przypadku nagrań wymagających edycji. Współcześnie zarówno lustrzanka do filmowania, jak i bezlusterkowiec powinny zapisywać RAWy, warto jednak sprawdzić ich dostępność w specyfikacji. Trzeba też pamiętać, że do edycji takich zdjęć będzie potrzebne specjalne oprogramowanie obsługujące format RAW.
Format zapisu dźwięku w aparacie do filmowania
W ogromnej części nagrań wysokiej jakości dźwięk jest równie istotny, co obraz – nie w każdych warunkach da się korzystać z zewnętrznego mikrofonu. Wśród najlepszych można wyróżnić LPCM oraz Dolby Digital, przy czym warto zwrócić uwagę na liczbę kanałów. Ten pierwszy format w urządzeniach odtwarzających, a więc telewizorach czy kinach domowych, oferuje obsługę do 7.1 kanałów, a DD – do 5.1. Zatem na im więcej „podzieli” je rejestrator, tym zdecydowanie lepiej dla posiadacza wysokiej jakości sprzętu odtwarzającego dźwięk. Należy przy tym mieć na uwadze, że w przypadku aparatów 2 kanały to już bardzo dobry wynik. Zapewnia go między innymi Sony α7R IV.
Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając aparat do filmowania?
Przy zakupie aparatu do filmowania warto też wziąć pod uwagę dostępność dwóch slotów na kartę pamięci. Będzie to szczególnie ważne dla osób, które nagrywają dużo bądź bardzo długie filmy, zwłaszcza w jakości 4K i więcej (np. 8K). Dzięki temu, po zapełnieniu jednej karty, urządzenie automatycznie będzie rejestrowało obraz na kolejnej. A jeżeli liczysz na możliwość nagrywania dźwięku w bardzo wysokiej jakości zewnętrznym mikrofonem, to sprawdź, czy aparat ma wejście mikrofonowe 3,5 mm.
Miej też na uwadze często zapominaną podstawę wygodnej pracy – czyli ergonomię urządzenia. Tutaj nie ma złotego środka: aparat musi dobrze leżeć konkretnie w Twojej dłoni, a więc kształtem oraz rozmiarem (i wagą!) odpowiadać Twoim indywidualnym oczekiwaniom. A jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyboru właściwego aparatu, skontaktuj się z naszymi doradcami – z przyjemnością pomogą i odpowiedzą na pytania.