Rok 2022 można uznać za rewolucyjny ze względu na wprowadzenie nowej matrycy typu QD-OLED. 



 

Jak technologia QD-OLED wpływa na obraz?



Na pierwszy rzut oka nie tak łatwo zobaczyć różnicę między matrycą QD-OLED a starszą OLED. Punkt widzenia zmienia się w momencie porównania tego samego obrazu na 2 różnych odbiornikach o innym stopniu zaawansowania technologicznego. Taką opcję miały osoby, które uczestniczyły w targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas. Zestawiono ze sobą 2 modele Sony – starszy A90J OLED TV oraz najnowszy A95K. Dopiero wtedy można było realnie zauważyć, jak diametralnie inny może być obraz.

Nowości Sony - telewizory QD-OLED to:

    • wyższa jasność obrazu,
    • pełniejsza paleta barw,
    • równomierne kolory,
    • bardziej nasycone kolory,
    • wysoki kontrast,
    • głęboka czerń,
    • lepszy kąt widzenia,
    • mniej widocznych odbić i refleksów.


W przypadku QD-OLED wyraźną zmianę widać również w przypadku bieli – nie jest sprana ani lekko żółta. Odcienie są żywe i jeszcze bardziej realistyczne niż w telewizorach OLED. Lepszy kąt widzenia pozwala na swobodne oglądanie filmów czy seriali bez względu na poziom nasłonecznienie, czy zaciemnienia.
 

Czym różnią się telewizory QD Oled od Oled?



Matryca OLED, podstawą dla powstania obrazu jest połączenie diody niebieskiej oraz żółtej po to, aby powstało światło białe. Następnie przechodzi przez kolorowe filtry, które w pewnym stopniu przytłumiają odcienie, dlatego ostateczny obraz charakteryzuje się mniejszą jasnością niż ten proponowany przez telewizory QD-OLED. Mimo świetnego kąta widzenia, szybkiego czasu reakcji oraz braku konieczności dodatkowego doświetlania, matryca typu OLED nie gwarantuje idealnego odzwierciedlenia rzeczywistości. Nie oferuje doskonałego pokrycia kolorów, jest dość ciemne, więc efekt HDR nie robi aż tak piorunującego wrażenia, jak powinien.

Największa różnica wynika z wykorzystanego układu diod. W przypadku OLED jest to wersja WRGB, gdzie biały LED sprawia, że pozostałe nie są aż tak obciążone podczas pracy w chwili dużej jasności. Technologia bazuje także na filtrach. Natomiast QD-OLED bazuje na układzie RGB oraz jest pokryta warstwą nanokryształków. Dzięki temu jasność jest wyższa, kolory bardziej naturalne, a obraz lepiej widoczny pod różnymi kątami. 
 

Jakie są nowości Sony?



Sony zapoczątkowało rok 2022 nie tylko zapowiedzią nowych modeli OLED czy Mini LED, ale także nowatorską matrycą QD-OLED. To prawdziwa gratka dla fanów nowinek technologicznych, tym bardziej że to prawdziwy przełom w tym segmencie. Jak odróżnić nowe modele od starych? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nazewnictwo. Tegoroczna seria jest oznaczona literą „K”, a zeszłoroczna „J”. Na największą uwagę zasługuje Sony A95K – pierwszy telewizor QD-OLED. Oprócz 55 i 66-calowych egzemplarzy planowane są w przyszłych latach wersje 49 i 77-calowe.


Co wyróżnia model Sony BRAVIA XR MASTER Series A95K:


    • procesor Cognitive Processor XR™ - lepsza oraz bardziej realistyczna jakość obrazu i dźwięku, dzięki zaprogramowanej wiedzy dotyczącej ludzkich zmysłów,
    • technologią XR OLED Contrast Pro – realna głębia kolorów, wyrazista czerń oraz kontrast,
    • technologia Acoustic Surface Audio+™ - ekran w roli głośnika, dzięki czemu wizja i dźwięk są harmonijne.
      

QD-OLED to prawdziwa rewolucja dla ludzkiego oka!