Kino domowe – jakie wybrać?
27.01.2023
Wybór kina domowego to dziś spore wyzwanie. Zestaw może składać się z zaledwie dwóch podstawowych głośników (kino domowe 2.0) – a może nawet z 12 elementów (kino domowe 11.1) i więcej.
Poziom jego rozbudowania należy dostosować nie tylko do budżetu, którym się dysponuje czy swoich oczekiwań względem przestrzenności dźwięku, ale również możliwości dawanych przez powierzchnię pomieszczenia. A to dopiero początek kwestii, jakie warto wziąć pod uwagę, szukając idealnego zestawu – choć sprawia największe trudności. By ułatwić Ci zdecydowanie, jakie kino domowe wybrać, przygotowaliśmy praktyczny poradnik wyjaśniający, czym charakteryzują się poszczególne systemy głośników.Kino domowe 2.1, 5.1, 7.1 – co oznaczają te symbole?
Podstawowym oznaczeniem, z którym się spotkasz podczas przeglądania kin domowych, jest symbol składający się z cyfr oddzielonych kropką. Informuje on, z ilu głośników składa się zestaw danego kina domowego. Wartość po lewej stronie określa liczbę pełnozakresowych kanałów audio, czyli głośników oraz kolumn, które generują dźwięki o zarówno wysokich, jak i niskich częstotliwościach (dźwięki wysokie i niskie).
Z kolei cyfra stojąca po kropce informuje Cię o tym, ile głośników niskotonowych znajduje się w zestawie – tak zwanych subwooferów czy kanałów LFE, tj. Low Frequency Effects. Subwoofer obsługuje wyłącznie najniższe częstotliwości, a dokładniej: poniżej 120 Hz. Jego zadaniem jest zatem wzmocnienie basu, czego efektem są np. bardziej realistyczne dźwięki wybuchów, wystrzałów, warkotu silnika samochodowego, gitary basowej – i tak dalej.
W najbardziej rozbudowanych zestawach możesz spotkać się z trzema liczbami oddzielonymi dwiema kropkami. W tym przypadku kino domowe zostało wzbogacone o głośniki sufitowe – ostatnia wartość określa ich liczbę w zestawie.
Dla przykładu: na kino domowe 5.1 będzie składało się 5 kanałów pełnozakresowych oraz 1 subwoofer, z kolei kino domowe 7.1.4 to 7 głośników pełnozakresowych, 1 niskotonowy i 4 sufitowe.
Kino domowe – który system głośników wybrać?
Nim przejdziesz do wyboru idealnego kina domowego, powinieneś dowiedzieć się, za co odpowiadają poszczególne głośniki pełnozakresowe. Na tej podstawie będzie Ci najłatwiej stwierdzić, jak rozbudowany system spełni Twoje oczekiwania. Kino domowe może składać się nawet z kilkunastu różnych głośników, jednak tak duże zestawy są bardzo kosztowne i poświęcone naprawdę dużym pomieszczeniom. W przypadku zdecydowanej większości osób wybór dotyczy systemów od 2.1 do 7.1, omówimy zatem zestawy mieszczące się właśnie w tym zakresie.
• Kino domowe 2.1 – czyli podstawowe stereo wzmocnione dodatkiem subwoofera. Składa się z dwóch głośników lub kolumn frontowych, które stawia się po prawej i lewej stronie telewizora oraz kanału niskotonowego. Dzięki nim np. w trakcie oglądania filmu masz wrażenie, że dźwięki docierają do Ciebie zgodnie z ruchem obiektów; dla przykładu, jeśli scena przedstawia szybko przejeżdżający samochód, to ryk silnika „przesunie się” z jednego głośnika do drugiego.
• Kino domowe 3.1 – wzbogacone głośnikiem lub kolumną centralną, którą ustawia się dokładnie na środku szerokości telewizora, zatem część dźwięków dobiega widza czy słuchacza muzyki również od przodu.
• Kino domowe 5.1 – w tej wersji kina domowego dostajesz do dyspozycji dodatkowo kolumny lub głośniki surround, prawy i lewy. Stawia się je za plecami widza, tak by wzmocnić przestrzenność dźwięku o te dobiegające zza głowy. Membrany surround sprawiają, że to, co dzieje się w tle filmu czy koncertu (np. pies szczekający za bohaterami, wiwatująca widownia) będzie docierało do odbiorcy tak, jakby tam był. Tym samym kino domowe 5.1 w stosunku do poprzednich zestawów oferuje najwyższą realistyczność seansu i zdecydowanie podnosi wrażenia podczas cieszenia się muzyką. Doskonałym przykładem możliwości takiego kompletu jest dostępne w Sony Centre kino domowe Sony 5.1 HT-S40R, na które składa się trójkanałowy soundbar, subwoofer i 2 bezprzewodowe głośniki tylne.
• Kino domowe 7.1 – największa konkurencja dla zestawów 5.1. Kino domowe 7.1 zostaje wzbogacone o dwie boczne kolumny efektowe. Są stawiane po prawej i lewej stronie odbiorcy, tak, by dodatkowe dźwięki docierały do niego również od jego boków. W zestawie 7.1 słuchacz zostaje zatem otoczony dźwiękami z każdej strony – od przodu, tyłu oraz boku i może naprawdę poczuć się tak, jakby uczestniczył w koncercie, przebywał z zespołem w studiu nagrań czy przeżywał wydarzenia w filmie/serialu wraz z jego bohaterami.
O tym, jakie kino domowe wybrać, gdy budżet pozwala Ci na kupienie któregokolwiek z powyższych zestawów, decydują zatem Twoje oczekiwania względem realistyczności dźwięku oraz możliwości późniejszego rozstawienia kolumn.
Niewielkie pomieszczenia, w których telewizor stoi pod jedną ścianą, a kanapa wzdłuż równoległej, nie dają zbyt szerokiego pola do popisu. Brakuje bowiem miejsca na rozłożenie tylnych kolumn efektowych, a czasami również tych bocznych – wówczas kino domowe 3.1 może być jedynym dostępnym wyborem. Jeśli jednak dysponujesz stosunkowo dużym pomieszczeniem i masz spore możliwości zmiany układu zestawu wypoczynkowego oraz kina domowego, to najlepsze wrażenia dźwiękowe zapewnią Ci zestawy 5.1 oraz 7.1.
Są jednak rozwiązania, które umożliwiają cieszenie się rozbudowanym systemem na niewielkiej przestrzeni, zamykają bowiem wiele kanałów w kilku głośnikach. Przykładem jest dostępne w Sony Centre kino domowe Sony HT A9, które składa się z 4 fizycznych głośnikach, a może odtwarzać nawet 12 pozornych źródeł dźwięku dzięki technologii 360 Spatial Sound.