Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jakie modele mogą pasować do waszych wnętrz.

Zastanawiasz się nad zakupem telewizora? Warto wybrać, niezależnie od klasy i parametrów urządzenie solidne, w dobrym stosunku jakości do ceny, które będzie służyło przez lata. Aby dokonać udanego zakupu, który spełni nasze oczekiwania trzeba zadać i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze i jakie modele mogą pasować do waszych wnętrz.

 

To, co oglądasz ma wpływ na wybór telewizora!


Domowy duży ekran przestał służyć wyłącznie do oglądania kanałów oferowanych przez dostawców usług kablowych, satelitarnych lub naziemnych. Na rynku jest bardzo szeroka oferta rozrywki dostarczanej jako streaming filmów VOD, wciąż popularna wśród miłośników kina w najwyższej jakości jest płyta UHD Blu-ray, nie brakuje fanów sportu spędzających wielu godzin właśnie na oglądaniu wyłącznie transmisji sportowych. Wciąż też powiększa się grupa fanów gier na konsolach np. na PlayStation 5. To co oglądamy realnie wpływa na wybór konkretnego modelu telewizora. Trzeba przy tym pamiętać, że im wyższej klasy wyświetlacz, tym jest on bardziej uniwersalny.


 


Doskonałym przykładem są modele Sony BRAVIA 2021 od serii X90/X94J wzwyż. Zarówno te modele LCD jak i modele OLED A8J i A9J oferują obraz tworzony przez najnowszy procesor obrazu XR, wykraczający poza sztuczną inteligencję wykorzystując inteligencję poznawczą. Dzięki tym mechanizmom wyświetlają niezwykle naturalny obraz i są w stanie skutecznie poprawić obraz o gorszej jakości sygnału. A właśnie taki najczęściej otrzymujemy w ramach klasycznej cyfrowej telewizji naziemnej (wszystkie nowe modele Sony są gotowe na odbiór DVB-T2), czy kanałów z telewizji satelitarnej lub kablowej. Ten zaawansowany system przetwarzania obrazu gwarantuje, że ulubiony serial, telenowela, serwis informacyjny, czy transmisja sportowa wyglądają znacznie lepiej niż na innych ekranach dostępnych na rynku. Jest tu więcej detali, lepsze, bogate odwzorowanie kolorów i odcieni, głębia której naturalnie źródłowy sygnał nie dostarcza.



Dla miłośników prawdziwego kina i jego magicznej jakości 24 klatek na sekundę oglądanej w dużej sali kinowej, dla tych z nas którzy używają przede wszystkim telewizora do oglądania filmów może być zaskakującym to, że film oglądany w trybie Kinowym, gwarantującym jakość jaką chciał nam przekazać jego twórca jest wyświetlany w 50 Hz. Każdy więc model w ofercie Sony mimo wyposażenia w 100Hz natywny panel będzie spełniał oczekiwania widza poprzez ten tryb obrazu. Idealnym przykładem jest bardzo dobrze wyposażony, niedrogi model X85J dostępny z ekranem o przekątnej od 43 do 85 cali. Z pewnością jednak 100 Hz panel jest obowiązkowy dla fanów sportu i graczy bowiem wpływa to na bardzo dobrą płynność ruchu. W przypadku konsol nowej generacji – takich jak PlayStation 5 ważne jest również to, aby ekran wspierał standard HDMI 2.1 i funkcje za tym idące, czyli dynamiczne odświeżanie klatek (VRR), automatyczną redukcję opóźnień (ALMM) czy właśnie odtwarzanie 4K w 120 klatach, a w modelach z ekranem 8K w 60 klatkach



Mierząc nieco wyżej warto przyjrzeć się modelom X90J/X94J lub flagowemu X95J. Ta półka telewizorów oferuję oprócz najnowszego procesora obrazu XR, bardziej zaawansowany typ podświetlenia Full Array LED. Podświetlenie to daje większą jasność ekranu co sprawdzi się w bardzo jasnych pomieszczeniach, a przede wszystkim kierując strefowo światło w miejsce gdzie jest ono potrzebne zapewnia wyższy kontrast i bardzo dobre czernie. Dodatkowo technologia X-Motion Clarity w tych modelach jest najlepsza do tworzenia niezwykle płynnego obrazu.



Prawdopodobnie sygnału telewizyjnego  8K nie zobaczymy „jutro”, ale spora grupa widzów może już korzystać z odbiorników przygotowanych na ten format. To między innymi „gracze” posiadający najmocniejsze komputery i nowe konsole oraz fani filmów w najwyższą jakością obrazu, powinni zwrócić uwagę na telewizory 8K takie jak, np. Sony Z9J. To model z niebywałą jasnością HDR Dolby Vision, fantastycznym odwzorowaniem kolorów i genialnym wręcz uscalingiem który podnosi jakość słabszych sygnałów do rozdzielczości 8K. Warto tu wspomnieć o pozostawiającym wrażenie dźwięku, który naprawdę urzeka czystością i głębią za sprawą wbudowanych w ramkę telewizora głośników i dwóch subwooferów. W grach komputerowych już można poczuć 8K, a filmy autorskiego, dostępnego we wszystkich telewizorach Sony XR serwisu VOD Bravia Core lub płyt UHD Blu-ray wyglądają naprawdę zjawiskowo. Z9J dostępny jest w dużych przekątnych 75 i 85 cali, a to sprawia, że naprawdę jest produktem dla tych, którzy chcą mieć kino w domu.

 

Odległość od kanapy i nasłonecznienie pokoju – jaki telewizor wybrać do nasłonecznionego lub zaciemnionego pokoju?


Prawdziwe swe oblicze i możliwości pokaże technologia OLED szczególnie podczas seansu wieczornego w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu. Otrzymamy głębokie czernie i wspaniały kontrast. Na przykład serie Sony BRAVIA OLED A80J i A90J. Warto zwrócić uwagę, że w 2021 roku w ofercie Sony są już nie tylko ekrany o przekątnej 55 i 65 cali. Użytkownicy mogą z powodzeniem wybrać także mniejszy wyświetlacz o przekątnej 48 cali, jak i większe ekrany o przekątnej 77 i 83 cali. Ich ceny może nie należą do najniższych na rynku, ale większą kwotę zakupu kompensuje doskonały obraz i unikatowy system dźwięku dochodzącego wprost z wibrującego ekranu.



Dotychczas matryce organiczne sprawdzały się głównie właśnie wieczorem. Specyfika matrycy organicznej i szkła, które ją pokrywa sprawiała, że nie sprawdzał się ten typ telewizora w bardzo nasłonecznionym pokoju. Na szczęście Sony BRAVIA A90J to zmienia, jest to pierwszy OLED na rynku, który jest rzeczywiście w stanie dać dużo radości także przy świetle dziennym. Wciąż jednak należy pamiętać, że wybierając ekran OLED najlepsze efekty uzyskamy stwarzając kinowy, zaciemniony klimat. 



Do oświetlonych salonów z dużymi przeszkleniami lepiej sprawdzą się bardziej uniwersalne ekrany LCD  np. modele Sony 4K X90J,X94J, flagowy 4K X95J, czy wspomniany flagowy Sony 8K Z9J. Zwłaszcza ekrany X95J i Z9J które mają tak dużą jasność że w letni środek dnia są w  stanie cieszyć obrazem z każdym jego szczegółem, chociażby podczas transmisji sportowych. Warto więc mieć na uwadze jasność w salonie przy wyborze urządzenia, ponieważ wiele ekranów (na przykład podstawowych modeli LCD i OLED) nie zaoferuje nam antyrefleksyjnej powłoki, czy tak dużej jasności. A te detale wpływają na komfort  oglądania telewizji.




Innym ważnym parametrem jest to, jak daleko siedzimy od ekranu. Przyjmuje się, że maksymalnie ta odległość nie powinna być większa niż 4 cm na cal. Czyli od 65-calowego nie powinniśmy siedzieć dalej niż 260 cm. Na szczęście ekrany są coraz większe: 65, 75, 77, 83, 85 cali i nie powinniśmy się bać ich wielkości. Biorąc pod uwagę statystyczny pokój i salon w Polsce 55 cali to wręcz absolutne minimum dla przyjemnego odbioru rozrywki. Warto też przed podjęciem ostatecznej decyzji przypomnieć sobie ostatnią wizytę w sali kinowej. Jej wielkość, wielkość ekranu kinowego i atmosferę, którą lubimy za te wielkoformatowe emocje podczas seansu filmowego. Pamiętajmy, że taki sprzęt kupujemy na znacznie dłużej niż rok.

 

Gdzie umieścić telewizor? 


Wiele osób zastanawia się gdzie umieścić lub jak prawidłowo zamontować ekran na ścianie. To, czy ulokujemy go na podstawie na szafce RTV, czy też zamontujemy na ścianie zależy w dużym stopniu od naszych własnych preferencji i tego, jak chcemy urządzić salon. Istotne jest to, aby urządzenia nie umieszczać na wysokich komodach, czy też wieszać zbyt wysoko. Montując je na ścianie należy pamiętać, że środek ekranu powinien być ciut wyżej (10-15 cm) niż wysokość naszej głowy, z kolei telewizor postawiony na szafce zawsze będzie nieco bliżej widza o kilkanaście. Dzięki systemom ukrycia przewodów, przewody są mało lub wręcz niewidoczne co podnosi walor estetyczny produktu. W dodatku większość modeli Sony BRAVIA 2021 ma możliwość regulacji szerokości podstaw – mogą być one bliżej środka dla węższych lub na krawędziach dla szerokich stolików RTV. Szerokie rozstawienie umożliwi również ustawienie soundbara.



Montaż na ścianie sprawia, że uzyskujemy bardziej kinowy klimat. Ta opcja zdecydowanie sprawdzi się przy dużych telewizorach. Oczywiście najlepiej już wcześniej zaaranżować przestrzeń i przygotować tunel na przewody oraz odpowiednio zamontować uchwyt.

 

Scena dźwiękowa


Na wybór modelu TV wpływa wiele czynników. Priorytetem zawsze powinna być jakość obrazu, wszak tej nie jesteśmy w stanie uzyskać w żaden inny sposób niż dobrym wyświetlaczem. Z pewnością znaczenie ma też design: minimalistyczne wzornictwo, elegancka podstawa czy też stylowy pilot to elementy, które wpływają na komfort użytkowania, a przede wszystkim - jak prezentuje się we wnętrzu. W końcu to ważny, widoczny element wyposażenia i wystroju. Istotna jest też platforma Smart TV, tak aby była bogata w aplikacje, szybka i wygodna w obsłudze np. poprzez wyszukiwanie głosowe. Taka jest z pewnością  wszechstronna  Google TV dostępna we wszystkich modelach Sony 4K 2021. 
 

Pozostaje jednak jeszcze jedna ważna kwestia, a mianowicie dźwięk


Dźwięk idzie w parze z obrazem – dopełnia go, towarzyszy i wpływa na końcowy odbiór. Współcześnie nawet seriale dostępne na platformach streamingowych produkowane są z dźwiękiem Dolby Atmos  z iście hollywoodzkim rozmachem. W Dolby Atmos np. ekscytowaliśmy się podczas ostatnich Mistrzostw Europy w piłce nożnej i z pewnością będziemy przeżywać wiele kolejnych wydarzeń sportowych i muzycznych w tym formacie. Dźwięk istotny jest też w grach, budując scenę dźwiękową, klimat gry i odpowiednie emocje.



Możemy więc zdecydować się na zakup telewizora z dobrymi głośnikami, wyposażyć go w dodatkowy soundbar lub skorzystać z systemu kina domowego. Dwie ostatnie opcje są najlepsze dla dynamicznego dźwięku, ale warto przyjrzeć się systemowi dźwięku w modelach OLED Sony A80J i A90J. System wibrującego ekranu z subwooferami dostarcza fantastyczny, czysty, dynamiczny dźwięk niespotykany w innych modelach.  W przypadku modeli LCD LED  X90J, X94J, X95 konstrukcję wzbogacają dwa dodatkowe głośniki aby dźwięk pojawiał się wprost z ekranu, tak jak w kinie. Tak jak w kinie poczujemy się przed modelem Z9J, który zaskakuje potęgą czystego dźwięku z  4 dodatkowych, wbudowanych w ramę telewizora głośników i dwóch subwooferów.



Co ciekawe, flagowe modele OLED A9J i  LED LCD Z9J nie tylko oferują dobry dźwięk z wbudowanych głośników, ale też są wyposażone w złącza dla wejścia głośnikowego. Modele te mogą pełnić rolę głośnika centralnego w zaawansowanym systemie kina domowego. To sprawia, że pozbywamy się jednego dodatkowego sprzętu w salonie, a jednocześnie zyskujemy czyste i wyraziste dialogi w filmach. 

 

Przy wyborze telewizora warto zaufać ekspertom




Wybór domowego dużego ekranu to istotna decyzja, wszak zawsze jest to wydatek z naszego budżetu. Pamiętajmy jednak że to zakup na lata i inwestycja w rozrywkę dla całej rodziny. Warto do zakupu podejść świadomie, poprzedzając go zaznajomieniem się z ofertą rynkową. Dobrze jest też skorzystać z porad zaufanego sprzedawcy, takiego, który zna się na produkcie, a nie tylko wypycha towar z magazynów. Dlatego warto spojrzeć na ofertę salonów Sony Centre, gdzie do dyspozycji na klienta czekają Doradcy Sprzedaży, dla których sprzęt elektroniczny jest po prostu pasją. Specjaliści pomogą w wyborze telewizora odpowiedniego dla  naszych potrzeb. Możemy liczyć także na montaż, a nawet podłączenie TV i jego konfigurację. Dodatkowymi benefitami zakupu urządzenia u sprawdzonego partnera handlowego są też promocje, przedłużone gwarancje czy też korzystne opcje finansowania.


 
Warto więc wybrać taki model, który będzie dawał komfortowo dużo radości, w najlepszej jakości przez długi, bezawaryjny czas. Nie bojąc się przy tym jego wielkości. Tym bardziej, że współczesne telewizory, aby nie emanować swoją wielkością lub nie męczyć wzroku świetnie dopasowują obraz do każdych warunków w salonie.