Fotografia portretowa jest jedną z najtrudniejszych. Wymaga ukazania emocji i osobowości modela, a także jak najlepszego zaprezentowania jego sylwetki. Dobrze wykonany portret potrafi dać fotografowi mnóstwo satysfakcji. Będzie przyciągał uwagę i wyróżniał się na tle innych, co jest szczególnie istotne w przypadku użycia portretu w CV, na firmową stronę internetową czy do portfolio. Jak zrobić zdjęcie portretowe, żeby uchwycić wszystkie najważniejsze elementy?
Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe, na którym doskonale będzie widać rysy i mimikę modela? Kluczową kwestią jest obiektyw. To od niego zależy, czy zdjęcie będzie miało wystarczającą głębię i będzie skupiać się na najważniejszych elementach.
Przeczytaj także: Do czego wykorzystać białe tło do zdjęć?
Parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest ogniskowa. W przypadku portretów niezbędny jest wybór obiektywu, który będzie koncentrował się na ludzkiej twarzy. Idealnie sprawdzi się taki o ogniskowej 50 mm. Symuluje on nasz sposób widzenia, przez co pozwala uzyskać bardzo naturalny efekt. Zdjęcia portretowe takim obiektywem należy robić z bliska, co dla niektórych bywa dość krępujące. Wybierając dłuższą ogniskową, zapewnisz większą swobodę modelowi.
Wielu profesjonalnych fotografów stawia na obiektywy 85 mm. Po pierwsze pozwalają one robić zdjęcia z większej odległości, a po drugie dają możliwość uzyskania bardziej rozmytego tła. Oczywiście, takie rozmyte tło nie jest konieczne w przypadku portretu. Wygładzenie go daje natomiast pewność, że zdjęcie będzie skupiać wzrok odbiorcy tylko na twarzy i żadne inne elementy nie będą od niej odwracać uwagi.
Uniwersalnym i profesjonalnym wyborem dla fotografów są obiektywy Sony® z możliwością płynnej regulacji długości ogniskowej. Zapewniają większą swobodę, a do tego – w razie potrzeby – pozwalają w szybki i prosty sposób zmienić kadr.
Zobacz także: Fotografowanie – ekscytująca przygoda
To oczywiście nie wszystko, co wpływa na dobre zdjęcie portretowe. Warto spojrzeć też na inne parametry sprzętu oraz ustawienia aparatu. Jedną z ważniejszych kwestii przy robieniu zdjęć portretowych jest ustawienie odpowiedniego trybu. W trybie „auto” aparat nie jest w stanie rozpoznać, na czym konkretnie zależy fotografowi przy danym zdjęciu. Czy ma być ono jasne czy ciemne, a jego tło wyraźne czy rozmazane?
Dobre zdjęcie portretowe wykonasz z trybem priorytetu przysłony, inaczej nazywa się go trybem preselekcji przysłony. Znajdziesz go pod oznaczeniem Av/A.
Kolejną kwestią techniczną, o jaką należy zadbać, jest oświetlenie. Musi być równomierne, podkreślając największe atuty pierwszego planu. Przy wykonywaniu zdjęć w plenerze, wystarczające może okazać się światło dzienne. To skuteczne, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na sesję w trakcie trwania tzw. złotej godziny (złote światło emitowane przez słońce o wschodzie lub o zachodzie). O wiele trudniej skorzystać z zalet naturalnego światła fotografując w pomieszczeniu. W takim przypadku niezbędne jest posiadanie lampy błyskowej i blendy.
UWAGA!
Zadbaj o to, by na zdjęciu nie było widocznych ostrych cieni na twarzy. Są one bardzo trudne do usunięcia w trakcie obróbki.
Zobacz także: eye AF – co to jest i jak działa?
Nawet z najlepszym sprzętem nie wykonasz dobrego zdjęcia portretowego, jeżeli Twój model będzie spięty, a Ty nie będziesz mógł uchwycić odpowiedniego kadru. Z tego względu pamiętaj, by w trakcie sesji zdjęciowej zadbać o swobodną atmosferę. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli zauważysz, że fotografowana osoba nie czuje się dobrze w roli modela i jest to dla niej dość krępujące. Niestety zdarza się to często. Jak możesz z tym sobie poradzić?
Twoją rolą jest poprowadzić taką osobę za rękę i pokazać jej, że sesja może być dla niej dobrą zabawą. Odwagi na pewno dodadzą jej pochwały. Za każdym razem, kiedy zauważysz, że model dobrze się ustawi, powiedz mu o tym, a na pewno wzbudzisz w nim pewność siebie. Dawaj proste polecenia, zwracając uwagę na spokojny ton głosu. Dodatkowo możesz wskazywać, o co Ci chodzi gestami, a w razie potrzeby samemu poprawiać sylwetkę. Cały czas zachowuj jednak odpowiedni dystans, by nie wprawiać drugiej osoby w zakłopotanie.
Fotografia portretowa wymaga od fotografa ogromnego zaangażowania, ale może być też świetną zabawą.
Jeśli przeznaczenie zdjęcia na to pozwala, warto sięgnąć po rekwizyty, które pozwolą w jeszcze lepszy sposób przedstawić modela. Jest to także kolejny sposób na to, by poczuł się on bardziej swobodnie. Co może być rekwizytem? Instrument muzyczny, książka, jedzenie, kubek z kawą czy mikrofon. Wszystko zależy od tego, kim jest i czym zajmuje się model. Wiesz już, jak zrobić dobre zdjęcie portretowe? No to do dzieła!
Mogą Cię zainteresować: Efekt bokeh – co to jest i jak go osiągnąć?
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z naszymi ofertami!