Jeszcze kilka lat temu telefon służył nam wyłącznie do wykonywania połączeń i wymiany wiadomości SMS. Obecnie umożliwia on dodatkowo nie tylko pracę i rozrywkę, ale również prowadzenie wideorozmów z osobami przebywającymi tysiące kilometrów dalej. Dlaczego warto wykorzystywać telefon jako kamerę USB i w jaki sposób połączyć się z innymi uczestnikami spotkań online?

Telefon – nie tylko środek do komunikacji

Nowoczesne smartfony wyposażone w wysokiej jakości aparaty nie służą już tylko do podstawowej komunikacji z bliskimi i znajomymi. Dziś telefon zastępuje wielu osobom klasyczny komputer, umożliwiając pracę w wielu zaawansowanych programach. Jest to także bez wątpienia wyjątkowo wygodne urządzenie do codziennej rozrywki. Z poziomu smartfona możemy obejrzeć film lub serial, przejdziemy ulubioną grę czy sprawdzimy aktualne wiadomości ze świata.

Telefon jako kamera internetowa

Ważną funkcję telefonów stanowi dziś także aparat. Większość nowych smartfonów posiada kilka aparatów tylnych oraz aparat przedni. Nie tylko pozwalają one na zatrzymywanie wspomnień na zdjęciach oraz nagraniach, ale i umożliwiają prowadzenie wideorozmów na odległość. Telefon zastępuje dziś bowiem klasyczną kamerę internetową, którą jeszcze kilka lat temu stawialiśmy na monitorze, aby porozmawiać z bliską osobą znajdującą się w innym miejscu. Obecnie nie ma także potrzeby sięgania po laptopy z wbudowaną kamerą. Wystarczy, że mamy dostęp do telefonu, a rozmowa wideo na Skype, Google Hangout czy WhatsApp od razu staje się możliwa. Funkcja ta sprawdza się nie tylko w życiu prywatnym, gdy chcemy porozmawiać z dawno niewidzianym członkiem rodziny czy przyjacielem, ale i w życiu zawodowym. Brak dostępu do komputera z kamerą nie stanowi już żadnego problemu – teraz udział w ważnych biznesowych spotkaniach i firmowych konferencjach można brać nawet, podróżując pociągiem czy odpoczywając na plaży. To wszystko zasługa nowoczesnych smartfonów z tak dobrymi aparatami. Posiadając telefon w zasięgu ręki, zawsze jesteś gotowy do przeprowadzenia rozmowy online – nawet jeśli zupełnie się jej nie spodziewałeś.

Warto wiedzieć!

Korzystanie ze smartfona w ramach kamery internetowej może zużywać więcej baterii. Planując uczestnictwo w spotkaniach online w podróży, warto zabrać ze sobą powerbank lub ładowarkę.

Telefon jako kamera internetowa USB – jak to zrobić?

Telefon z aparatem można również podpiąć bezpośrednio do komputera, uzyskując taki sam efekt jak przy użyciu klasycznej kamerki w formie osobnego urządzenia. Wystarczy użyć w tym celu kabla USB. Możesz skorzystać z kabla od ładowarki dołączonego przez producenta w zestawie lub sięgnąć po inny, dłuższy kabel. Istnieje także inny sposób na przekształcenie smartfona w kamerę internetową – a mowa o połączeniu telefonu i komputera z taką samą siecią Wi-Fi. W sklepie Google Play (dla systemu Android) i AppStore (dla systemu iOS) dostępne są aplikacje, umożliwiające wygodne prowadzenie wideorozmów na odległość. To m.in.:

  • DroidCam;

  • EpopCam;

  • iVCam Webcam.

Aplikacje te działają na takiej samej zasadzie, a ich instalacja jest wyjątkowo intuicyjna. Dzięki nim możesz być na bieżąco z wszystkimi ważnymi spotkaniami i utrzymywać stały kontakt z przyjaciółmi zamieszkującymi inną część kraju lub świata.

Smartfon jako kamera do komputera – zalety

Korzystanie z telefonu jako z kamery wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim, dzięki rozdzielczości aparatów w nowoczesnych urządzeniach jakość wideorozmów jest naprawdę wysoka. Aparat przedni w nowych smartfonach Xperia to w zależności od modelu 8 i 12 megapikseli – a taka rozdzielczość gwarantuje już naprawdę dobre odczucia wizualne. Co więcej, plusem tego typu rozwiązania jest oszczędność pieniędzy. Aby móc uczestniczyć w spotkaniach online, nie ma bowiem potrzeby zakupu żadnego dodatkowego urządzenia – np. osobnej kamery do komputera. Smartfon to jedno z tych dóbr materialnych, które obecnie posiada niemal każda osoba – nawet z pokolenia X. Zaletą korzystania ze smartfona jak z kamerki internetowej jest także duża mobilność. Nowe telefony należą raczej do lekkich, smukłych modeli – przykładowo, model Sony Xperia 10 V waży zaledwie 159 gramów. Dzięki temu mamy je ze sobą w torbie lub w kieszeni niemal o każdej porze i w każdym miejscu. To sprawia, że połączenie się z innymi członkami wideorozmowy nie jest żadnym problemem – wystarczy mieć dostęp do Internetu. Za korzystaniem z telefonu jako z kamery przemawia także łatwość konfiguracji. Wystarczy bowiem użyć odpowiedniego kabla i zainstalować na komputerze sterowniki, a w przypadku wideorozmów bezpośrednio z telefonu – jedynie pobrać odpowiednią aplikację.