PORADY

Zamrozić ruch, czyli fotografia dynamiczna – jak ją wykonać i jak ustawić sprzęt?

0

Nie w każdej sytuacji można sobie pozwolić na zaaranżowanie zdjęcia – ustawienia wszystkich, tak jak by się chciało. Są wręcz sytuacje, w których jest to niemożliwe lub wygląda bardzo nienaturalnie. Wydarzenia sportowe, zabawy dzieci, zdjęcia z imprez, czy eventów i wiele innych sytuacji, które chce się uwiecznić na fotografii, wymagają odpowiedniego podejścia, wyczucia sytuacji, a także innego niż przy na przykład fotografii portretowej lub bardziej statycznej ustawienia parametrów aparatu fotograficznego. Jak zamrozić ruch i wykonać najlepszą fotografię dynamiczną? Oto poradnik dla początkujących!

 

Jak pokazać ruch, czyli rodzaje fotografii dynamicznej

 

Ruch można pokazywać na różne sposoby na fotografii. Wszystko zależy od efektu, który chce się osiągnąć. Jeśli chce się uchwycić wyjątkową pozę, główny obiekt powinien pozostać ostry, ale tło może być lekko rozmazane i nieostre – to tak zwane zamrożenie. Jeśli chce się uchwycić dynamikę i niejako pokazać odbiorcy zdjęcia przebieg ruchu, można użyć rozmycia głównego obiektu, dzięki któremu widać, w którą stronę ruch się odbywa, czasem można nawet uchwycić jego dynamikę. Aby osiągnąć pożądany efekt, trzeba przede wszystkim odpowiednio ustawić aparat fotograficzny. Przy fotografii dynamicznej najważniejsze parametry to szybkość migawki, czułość ISO oraz odpowiednie ustawienie ostrości.

 

Ustawienia aparatu w fotografii dynamicznej – szybkość migawki

 

Podstawowym parametrem przy fotografii dynamicznej jest szybkość migawki. To wartość, którą podaje się najczęściej w postaci ułamka 1/10, 1/20… itd. Wartość ta oznacza czas naświetlania zdjęcia podany w sekundach. Biorąc pod uwagę budowę aparatu, jest to czas, przez który otwarta jest migawka. Im wartość jest niższa, tym bardziej dynamiczny ruch można uchwycić. Z drugiej strony, jeśli wybierze się dłuższy czas i podążą się obiektywem za obiektem, można uzyskać efekt ostrego obiektu i rozmytego tła. Nie można podać jednak konkretnych wartości, bo czas naświetlania uzależniony jest od wielu czynników – przede wszystkim warunków świetlnych. Zdjęcia z krótkim czasem naświetlania, jeśli światła będzie zbyt mało, mogą wyjść bardzo ciemne i wymagać dodatkowego światła lub zmiany ustawień.

 

Ustawienia aparatu fotografii dynamicznej – czułość ISO

 

Można to w pewien sposób modyfikować, zmieniając czułość ISO, czyli właśnie czułość matrycy na światło. Jeśli migawka otwiera i zamyka się bardzo szybko, światło na matrycę pada w bardzo krótkim czasie. Zwiększając czułość ISO, można sprawić, że zdjęcie będzie lepiej doświetlone. Znów trzeba jednak poeksperymentować i dobrać odpowiednio ten parametr do sytuacji, bo ustawiając zbyt dużą czułość bardzo łatwo sprawić, że na zdjęciu pojawią się tak zwane „szumy”. Są to wyraźnie widoczne i psujące estetykę zdjęcia punkty na fotografii o różnej jasności, daje to efekt ziarnistości i rozpikselowania zdjęcia. Trzeba umiejętnie zbalansować szybkość migawki i czułość, żeby z jednej strony ruch w fotografii dynamicznej było odpowiednio uchwycony, ale z drugiej – aby zdjęcie nie posiadało wyraźnych defektów.

 

Ustawienia aparatu fotografii dynamicznej - ostrość

 

Na koniec warto pamiętać o ostrości. Zdecydowana większość nowoczesnych aparatów (z ofertą aparatów Sony można zapoznać się pod tym linkiem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sprz%C4%99t_foto) ma tryb autofocus, czyli automatycznie ustawia ostrość. Warto jednak pamiętać o tym, że przy bardzo dynamicznym ruchu elektronika może nie złapać w odpowiednim miejscu ostrości. W takiej sytuacji warto popróbować ustawień manualnych - trzeba wówczas próbować przewidzieć, w którym miejscu znajdzie się fotografowany obiekt w momencie naciśnięcia migawki i właśnie na to miejsce ustawić ostrość.

 

Fotografia dynamiczna – w odpowiednim miejscu i czasie

 

Nawet najlepsze ustawienia aparatu nie pozwolą zrobić idealnej fotografii dynamicznej. Aby taką wykonać trzeba umieć przewidywać, gdzie można wykonać najlepsze ujęcia, jak je skadrować, w którym momencie naciśnięcie migawki da najlepszy efekt. W wielu sytuacjach wystarczy trochę łutu szczęścia, ale fotografii dynamicznej można się nauczyć, najlepiej przez praktykę. Z każdym wykonanym zdjęciem efekt powinien być lepszy. Warto pamiętać też o możliwościach wielu aparatów, które pozwalają wykonywać tak zwane zdjęcia seryjne. Dzięki temu można wykonać sekwencję zdjęć w bardzo krótkim odstępie czasu, a następnie wybrać najlepsze ujęcia. Bez względu jednak na to, jaki posiada się aparat, czy jest się doświadczonym fotografem, czy początkującym hobbystą, warto poświęcić trochę czasu fotografii dynamicznej, bo efekty mogą być wprost spektakularne.

 
TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
POLECANE na podstawie oglądanych ostatnio produktów
KLIENCI OGLĄDALI RÓWNIEŻ
Strona z