BRAVIA

Telewizory Sony Bravia z DVB-T2 / HEVC

0

Ewolucja, która już wkrótce wprowadzi zmianę jakości oglądanego obrazu i dźwięku w telewizorach użytkowników korzystających z cyfrowej telewizji naziemnej.


 „Nadchodząca zmiana w sposobie nadawania telewizji naziemnej jest dużym skokiem technologicznym o charakterze globalnym. W trosce o dostęp konsumentów do rzetelnych informacji postanowiłem włączyć się w akcję Instytutu Łączności, promującą nową, naziemną telewizję cyfrową. Zmiany w dostawie sygnału telewizji zaczną funkcjonować już w przyszłym roku. Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2.”– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Żródło: https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=17888

 

Na czym polega ta zmiana? 


Już w przyszłym roku dotychczasowy standard telewizji cyfrowej DVB-T zostanie wyłączony. Planuje się, że nastąpi to najpóźniej do 27 czerwca 2022, kiedy to zastąpi go kolejna wersja telewizji cyfrowej do której odbioru będzie niezbędny odbiornik z wbudowanym tunerem DVB-T2, a w przypadku jego braku w urządzeniu, konieczny będzie zakup odpowiedniego zewnętrznego tunera/dekodera. Wielu z nas pamięta podobną sytuację sprzed lat, wtedy zmieniano system nadawania z analogowego na cyfrowy. Należy przy tym pamiętać, iż ewolucja ta dotyczy wyłącznie użytkowników odbierających sygnał z anten zewnętrznych lub pokojowych, czyli właśnie z naziemnej telewizji cyfrowej. Typ tunera nie ma znaczenia dla konsumentów, którzy korzystają wyłącznie z telewizji dostarczanej przez operatorów kablowych lub satelitarnych.  


Co zyskamy wraz z pojawieniem się nowego systemu?


Oprócz większej odporności na zakłócenia, nowy standard jest przygotowany na dostarczenie kanałów z obrazem w wyższej jakości/rozdzielczości – HD/Full HD i co ważne 4K. DVB-T2 umożliwia również zwiększenie ilości kanałów na jednym multipleksie. Będzie ich po prostu więcej. Nowy system jest też zgodny ze standardem HDR i dźwiękiem w formacie Dolby Atmos. Warto dodać, iż do odbioru nowego sytemu w jakości HDR oprócz tunera DVB-T2 niezbędny jest również jeden ze standardów HDR -  HLG (Hybrid Log Gamma) .To bardzo dobra wiadomość dla widza ceniącego najwyższą jakość obrazu i dźwięku. Jest to zasługą bardzo dużej przepustowości do 40Mb/s . To prawie dwukrotnie więcej niż przepustowość odchodzącego systemu DVB-T. 


Telewizory Sony już DZIŚ gotowe na nowy standard JUTRA

 


Większości modeli Sony kupionych w 2019 roku i wszystkie wyprodukowane w latach 2020 - 2021 zostały wyposażone w standard DVB-T2 oraz format HDR – HLG. Jedyną więc czynnością jaką powinni wykonać właściciele tych modeli, wykorzystujący oczywiście tuner telewizji cyfrowej DVB-T2 jest dostrojenie odbiornika do kanałów nadawanych w nowym systemie. Dostrojenie telewizora obywa się w taki sam sposób, jak czyniliśmy to po jego zakupie. Automatycznie.


Planując zatem zakup telewizora – warto wybrać model z bogatej oferty odbiorników Sony.

 

Poniżej przedstawiamy listę telewizorów zgodnych z nowymi standardami.

 

 
TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
POLECANE na podstawie oglądanych ostatnio produktów
KLIENCI OGLĄDALI RÓWNIEŻ
Strona z