PORADY

Przegląd radiobudzików i ich możliwości

0

Co zrobić, żeby pobudka była przyjemniejsza, czyli przegląd radiobudzików

 

Budzik to jeden z najbardziej znienawidzonych przedmiotów codziennego użytku. Kojarzy się przede wszystkim ze świdrującym co rano uszy dźwiękiem, który oznacza, że czas zakończyć sen i pora wstawać do pracy lub szkoły. Budzik zawsze dzwoni za wcześnie i za głośno. Jednak choćby nienawiść do niego była szczera i bezwarunkowa, i tak wieczorem ustawia się go, aby następnego dnia rano znów rozległ się sygnał. Czy jednak każda pobudka musi wyglądać tak samo? Czy można zrezygnować z budzika i czym go zastąpić? Okazuje się, że można zaczynać dzień lepiej – ulubioną piosenką lub audycją radiową! Jak? Wystarczy zrezygnować z tradycyjnego budzika na rzecz radiobudzika. Poniżej prezentujemy przegląd możliwości radiobudzików.

 

Radio + budzik = radiobudzik

 

Radiobudzik – sama nazwa sporo mówi o możliwościach takich urządzeń. Dla porządku jednak warto przypomnieć podstawowe funkcje radiobudzika. Przybiera on najczęściej formę małego zegarka elektronicznego, który stawia się przy łóżku. Jednak zamiast dzwonka lub innego irytującego dźwięku na pobudkę, włącza on zaprogramowaną stację radiową lub piosenkę, jeśli pozwala odtwarzać pliki muzyczne. Dźwięki muzyki lub rozmowa w audycji radiowej jest z pewnością o wiele przyjemniejsza o poranku niż jakikolwiek sygnał. I właściwie ta jedna funkcja powinna przekonać wszystkich, do wybrania radiobudzika. W praktyce okazuje się jednak, że argumentów za tymi urządzeniami jest o wiele więcej.

 

Radiobudzik – budzi powoli i pozwala na drzemkę

 

Osoby, które korzystają z tradycyjnych budzików, nie raz z pewnością zostały brutalnie wyrwane ze snu sygnałem, który atakuje od razu z pełną mocą. Radiobudziki mają jednak funkcję, w której dźwięk narasta stopniowo. Najpierw muzyka zaczyna grać bardzo cicho, ale z czasem muzyka narasta, by o nastawionej godzinie, grać już z ustaloną wcześniej głośnością. Takie rozwiązanie ma dwie podstawowe zalety – nie jest się wyrywanym ze snu nagle, a poza tym, jeśli nie wszyscy domownicy wstają o tej samej godzinie, pozwala wstać, nie budząc pozostałych. Wszyscy, którzy każdego ranka powtarzają sobie „Jeszcze 5 minut!”, będą z kolei zadowoleni z funkcji drzemki. Można wybrać tę możliwość po pierwszy sygnale, a radiobudzik umilknie i włączy się ponownie za te niezbędne do pełnego wyspania się 5 minut… lub więcej. Wybierając tradycyjny budzik, szansę na pobudkę ma się tylko raz, a każde przymknięcie oka po sygnale, jest obarczone ryzykiem spóźnienia do pracy lub szkoły.

 

Radio czy ulubiona piosenka? – radiobudzik pozwala na wybór!

 

Każdy radiobudzik pozwala słuchać radia – to jego podstawowa funkcja. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy posiada cyfrowy tuner czy może analogowy. Wygodniejszy jest ten cyfrowy, bo pozwala bardzo precyzyjnie ustawić częstotliwość ulubionych radiostacji, ma też zazwyczaj możliwość zaplamienia kilku lub kilkunastu stacji w pamięci i zmieniać je w dowolnym momencie. Tuner analogowy jest prostszym rozwiązaniem, gdzie odpowiednią częstotliwość wybiera się ręcznie i również ręcznie trzeba zmienić stację na inną. Najbardziej zaawansowane radiobudziki pozwalają słuchać radia cyfrowego w standardzie DAB+, czyli bardzo wysokiej jakości dźwięku. Jeśli użytkownik zamiast radia, woli słuchać własnych piosenek, może wybrać radiobudzik ze złączem USB, do którego można podpiąć pendrive z plikami mp3 i to one będą odtwarzane na pobudkę.

 

Radiobudzik, czyli uniwersalny odtwarzacz muzyki

 

Radiobudziki są najczęściej niewielkich rozmiarów, a tym samym idealnie zmieszczą się na małą szafkę przy łóżku, ale sprawia to również, że można je bez trudu przestawić i ustawić w dowolnie wybranym miejscu, a tym samym również zabrać ze sobą, na przykład w podróż. Jeśli dodatkowo radiobudzik jest wyposażony w łącze Bluetooth, za którego pośrednictwem można połączyć go z telefonem i odtwarzać utwory z całej biblioteki serwisów streamingowych, może się okazać, że stanie się najlepszym przenośnym odtwarzaczem muzyki. Warto wspomnieć też o tym, że wiele modeli radiobudzików ma wbudowane baterie, więc nie muszą być cały czas podłączone do sieci. To kolejny argument za tym, żeby zabrać je w podróż, ale również dodatkowe zabezpieczenie przed zaspaniem – nawet jeśli w nocy będzie przerwa w dostawie energii, budzik nie wyłączy się i nie zresetuje swoich ustawień.

 

Radiobudzik – aby poranki były przyjemniejsze

 

Wybór radiobudzików jest bardzo duży (przykład oferty można znaleźć pod tym linkiem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=radioodtwarzacze_i_radiobudziki). Warto jednak pamiętać, że radiobudzik nie jest urządzeniem, które sprawi, że każdego poranka wstanie się wypoczętym i pełnym energii. O to trzeba zadbać samemu, przede wszystkim śpiąc odpowiednio długo. Radiobudzik może jednak sprawić, że nawet bardzo wczesna pobudka może być przyjemniejsza, a ulubiona muzyka może nie tylko wprawić od samego rana w dobry nastrój, ale również naładować energią na cały dzień.

 
TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
POLECANE na podstawie oglądanych ostatnio produktów
KLIENCI OGLĄDALI RÓWNIEŻ
Strona z