PORADY

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

0

Na jakiej wysokości powinien znajdować się telewizor na ścianie? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż zależy między innymi od wzrostu widzów i pozycji, w której będą oni oglądać telewizję lub filmy czy seriale.

 

Dlaczego odpowiednia wysokość telewizora na ścianie jest ważna?

 

Adekwatna wysokość odbiornika TV na ścianie zapewni komfort oglądania w pozycji, która sprzyja relaksowi. Jest to tym ważniejsze, im więcej czasu dziennie spędza się przed telewizorem i im dłuższy jest seans bez przerwy. Jeśli telewizor zostanie zamontowany za wysoko, widzowie będą musieli zadzierać głowę, żeby dobrze widzieć ekran.

 

Jeżeli z kolei będzie umieszczony zbyt nisko, domownicy będą oglądać TV lekko pochyleni. Obie pozycje na dłuższą metę będą niewygodne, gdyż powodują napięcie w szyi, barkach i ramionach. Warto więc tak dobrać wysokość TV na ścianie, by oglądanie telewizji było przyjemnym relaksem w możliwie naturalnej pozycji, niepowodującej uczucia dyskomfortu.

 

Od czego zależy wysokość montażu telewizora?

 

Wysokość montażu telewizora zależy od wielu czynników, dlatego trudno jest podać jedną, uniwersalną wartość. Ważny jest przede wszystkim wzrost widzów oraz pozycja, w jakiej oglądają TV. To, na jakiej wysokości powinien znajdować się telewizor, może też zależeć od odległości odbiornika od oglądającego. Z tych względów, zazwyczaj inna wysokość telewizora będzie odpowiednia w salonie, a inna w sypialni czy w kuchni.

 

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?

 

Telewizor najczęściej umieszczany jest w salonie, żeby cała rodzina mogła wygodnie usiąść przed odbiornikiem. Wysokość TV na ścianie zależy w tym wypadku przede wszystkim od wysokości kanapy lub foteli oraz wzrostu oglądających. Ogólna zasada jest taka, że środek ekranu powinien znajdować się na wysokości oczu oglądającego.

 

W ten sposób spojrzenie będzie zrelaksowane, a dłuższy seans nie będzie powodował nadmiernego napięcia w szyi, ramionach i barkach. Najczęściej będzie to około 100-110 cm od podłogi, warto jednak zmierzyć, na jakiej wysokości mają oczy różni domownicy, gdy siedzą w miejscu, z którego będą oglądać telewizję, przyjmując komfortową dla nich pozycję. W przypadku dużych różnic, uzyskane wyniki można uśrednić.

 

 

W większych pomieszczeniach, gdy odbiornik TV jest duży i bardziej oddalony od widza, wysokość montażu telewizora można nieco zwiększyć. Zyskuje się w ten sposób widoczność właściwie z każdego miejsca w przestronnym salonie. Przy niewielkiej odległości od telewizora, zauważalne podniesienie środka ekranu ponad linię wzroku spowoduje, że oglądający będą musieli zadzierać głowę, co jest niewygodne.

 

Gdy odległość jest duża, kąt pomiędzy poziomą linią wzroku a spojrzeniem na telewizor, który umieszczono trochę wyżej, jest niewielki, co nie wpływa negatywne na komfort oglądania. Dlatego też wysokość zawieszenia telewizora może być większa. Maksymalnie taka, żeby na wysokości wzroku znajdowała się dolna krawędź ekranu.

 

Jak wysoko powiesić telewizor w sypialni i kuchni?

 

Odpowiednia wysokość telewizora na ścianie w sypialni lub kuchni będzie najprawdopodobniej inna, niż w przypadku montażu telewizora w salonie. W dużym pokoju dziennym telewizor ogląda się najczęściej siedząc na kanapie lub w fotelach. W sypialni z kolei, będzie oglądany z pozycji leżącej. Jak wysoko powiesić TV do oglądania z łóżka?

 

Przy łóżkach i materacach standardowej wysokości, komfortowa wysokość to około 180 cm od podłogi. Dobrze też, jeśli uchwyt, na którym zostanie zamontowany telewizor, będzie miał regulację kąta nachylenia.

 

 

Wysokość zawieszenia telewizora w kuchni, zazwyczaj także będzie większa, niż w salonie. To, jaka będzie adekwatna wysokość telewizora na ścianie, również tu zależy od pozycji, z której będzie się oglądać telewizję. Najczęściej, odbiornik TV będzie oglądany na stojąco, podczas przygotowywania posiłków, lub z poziomu siedzisk kuchennych.

 

Mogą one być tylko trochę wyższe, niż kanapa, ale różnica wysokości może też być znaczna, na przykład w przypadku wysokich stołków barowych. Główna zasada pozostaje jednak niezmienna: środek ekranu powinien być na wysokości oczu oglądających.

 

Na jakiej wysokości postawić telewizor na szafce RTV?

 

ścianie staje się coraz popularniejszy, bo rozwiązanie takie daje bardzo dużo możliwości aranżacji wnętrza, szczególnie w salonie. Dlatego też w tekście skupiamy się na tym, jak wysoko powiesić telewizor na ścianie. Powyższe zasady stosują się jednak także wtedy, jeśli telewizor będzie stał na innych meblach, na przykład takich jak szafki RTV.

 

Ich wysokość jest najczęściej dobierana tak, by pasowały do standardowych kanap, więc ryzyko zbyt wysokiego lub zbyt niskiego umieszczenia TV jest mniejsze. Jednak i w tym wypadku, warto upewnić się, że środek ekranu telewizora będzie znajdował się na wysokości wzroku oglądających (lub nieco wyżej, przy większej odległości od odbiornika).

 

 
TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
POLECANE na podstawie oglądanych ostatnio produktów
OSTATNIO OGLĄDANE
KLIENCI OGLĄDALI RÓWNIEŻ
Strona z