BRAVIA

Jak dobrać wielkość ekranu telewizora do wielkości pomieszczenia? 3 cenne wskazówki

0

Wybierając jakikolwiek sprzęt elektroniczny, większość z nas zwraca baczną uwagę na jego parametry, bierze pod uwagę zastosowane technologie i innowacje, a także uwzględnia wzornictwo produktu. Oprócz tych niezmiernie ważnych wytycznych, które określają potrzeby i wymagania użytkownika, poszczególne rodzaje urządzeń posiadają również szereg, charakterystycznych dla siebie, cech. W przypadku telewizora, są to jego wymiary, a przede wszystkim – przekątna ekranu. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak optymalnie dobrać wielkość telewizora do pomieszczenia, aby móc cieszyć się doskonałą jakością obrazu i komfortem podczas oglądania ulubionych programów.

 

Odległość od kanapy

 

Szukając telewizora do swojego domu, należy wiedzieć, w którym, mniej więcej, miejscu  będzie stał i jaka będzie jego odległość od kanapy, fotela czy, w przypadku sypialni, łóżka. Jest to niezbędne kryterium wyboru określonego rozmiaru, aby móc w pełni cieszyć się deklarowaną jakością obrazu, ale przede wszystkim – własnym komfortem. Oglądając telewizję, ważne jest uchwycenie wzrokiem całego obrazu. Dzięki temu, oczy nie męczą się, a przyjemność czerpana z oglądania ulubionego filmu czy programu, jest znacznie większa.

Jeszcze do niedawna, najchętniej wybieranymi telewizorami były te o rozdzielczości HD i Full HD. Jednak, obecnie coraz większą popularnością cieszy się rozdzielczość 4K Ultra HD, która zapewnia niezwykle szczegółowy obraz. Między tą najnowszą technologią, gwarantującą doskonałą jakość obrazu, a klasycznymi rozwiązaniami HD lub Full HD, jest zasadnicza różnica, która decyduje o wyborze wielkości telewizora do konkretnego pomieszczenia.

Tabele przedstawiają najpopularniejsze wielkości ekranów oraz sugerowaną odległość dla rozdzielczości Full HD i 4K Ultra HD. Jednak, nie uwzględniają preferencji użytkownika oraz możliwości, jakie daje konkretne pomieszczenie, np. układ mebli.

 

Full HD

przekątna ekranu w calach

odległość od kanapy

37

1,55 m

43

1,81 m

55

2,31 m

65

2,73 m

75

3,13 m

 

 

 

4K Ultra HD

przekątna ekranu w calach

Minimalna odległość od kanapy

Maksymalna odległość od kanapy

43

0,9 m

1,81 m

55

1,16 m

2,31 m

65

1,37 m

2,73 m

75

1,58 m

3,15 m

85

1,79 m

3,57 m

 

Dzięki temu, że 4K Ultra HD ma dużo  większą  ilość pikseli na ekranie (ponad 8 milionów – to aż 4 razy więcej niż w Full HD i 9 razy więcej niż w HD), nie trzeba martwić się odległością pomiędzy telewizorem a kanapą. Może być ona aż o połowę mniejsza, niż w przypadku Full HD. Telewizory Sony 4K Ultra HD pozwalają na bezpieczne dla oczu i niezwykle komfortowe oglądanie programów, z niewielkiej odległości, nawet na dużym ekranie.

W związku z powyższym, telewizory 4K Ultra HD są idealne zarówno do małych, jak i większych pomieszczeń, bez względu na wielkość ekranu. Natomiast, wybierając sprzęt o rozdzielczości Full HD lub HD, warto uwzględnić odległość między kanapą a urządzeniem – im bliżej, tym mniejszy ekran.

 

Miejsce ekspozycji w pokoju

 

Na wybór telewizora o konkretnych wymiarach, znaczący wpływ ma miejsce, w którym będzie on stał. Jeżeli  znajdzie swoje miejsce  na dużej, pustej ścianie, można pokusić się o wybór większego ekranu.

Natomiast, jeśli ktoś decyduje się na szafkę RTV, warto wziąć pod uwagę jej wysokość oraz ilość wolnego miejsca. Im mebel niższy, tym urządzenie może być większe, aby nie trzeba było opuszczać wzroku, podczas oglądania programów, siedząc na kanapie.

Wybierając miejsce na telewizor, warto również wziąć pod uwagę ramkę, która okala ekran. W większości przypadków ramki są ultra smukłe, niemal niewidoczne. Nie tylko pozwala to wybrać sprzęt o nieco większym ekranie, ale też ma ogromne znaczenie wizualne i estetyczne, ponieważ urządzenie z tak bardzo smukłą ramką wydaje się mniejsze.

 

Indywidualne preferencje

 

Niektóre osoby, wybierając wielkość telewizora do pomieszczenia, nie skupiają się na rozdzielczości, odległości od kanapy czy miejsca, w którym sprzęt będzie ustawiony. Dla niektórych ważne są bowiem ich prywatne preferencje. W związku z tym, w wielu domach można zobaczyć bardzo duże ekrany, wykraczające daleko poza 55 cali, choć wielkość pokoju wcale nie jest pokaźna. Jeśli więc ktoś ceni sobie możliwość oglądania ulubionych filmów i programów na dużym ekranie, jak w prywatnym kinie, może wybierać spośród szeregu najnowocześniejszych telewizorów Sony dużej wielkości.

Co ciekawe, wśród wielu opinii, przeważają te, w których użytkownicy telewizorów skarżą się na wybór zbyt małego ekranu. Natomiast o za dużym sprzęcie w stosunku do wielkości pomieszczenia mało kto wypowiada się negatywnie. Duży wpływ na to ma łatwość szybkiego adaptacji naszego wzroku, przyzwyczajania się do obrazu wyświetlanego na dużym ekranie.

 

Dobór telewizora do wielkości pokoju – podsumowanie

 

Dopasowanie wielkość ekranu do wielkości salonu zależy od kilku podstawowych czynników. Komfort i własne preferencje stoją na jednej szali, natomiast na drugiej – możliwości, które dają pewne rozwiązania technologiczne, ale też i warunki panujące w pokoju. W związku z tym, warto pamiętać, że:

  • szczegółowość i detaliczność rozdzielczości 4K Ultra HD umożliwia komfortowe oglądanie telewizji na dużym ekranie, nawet w małym pomieszczeniu, z mniejszej odległości przy zachowaniu doskonałej jakości obrazu;
  • na wielkość telewizora duży wpływ ma jego wzornictwo, smukłe ramki sprawiają, że telewizor wydaje się dużo mniejszy;
  • własne preferencje są równie ważne jak parametry techniczne, choć nie należy przesadzać w żadnym kierunku.

W sprzyjających warunkach udaje się połączyć wszystkie kryteria wyboru. Wydaje się jednak że idealnym rozwiązaniem jest wybór telewizora z ekranem w rozdzielczości 4K Ultra HD, którego optymalna, minimalna odległość od widza jest liczona na zasadzie 2,1 cm na każdy cal ekranu, a w przypadku telewizorów Full HD, 4,2 cm na cal ekranu. I nie należy się obawiać większych ekranów. Patrząc na świat własnymi oczami widzimy go przecież w niemal „nieograniczonej liczbie cali”. Tym bardziej, że nowe technologie dają coraz więcej możliwości optymalizujących obraz, uwzględniając pewne kompromisy, tak jak rozdzielczość 4K Ultra HD, czy parametry jasności i kontrastu które pozwalają ustawić pokaźnych rozmiarów urządzenie w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu.

 

 

 

 
TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
POLECANE na podstawie oglądanych ostatnio produktów
OSTATNIO OGLĄDANE
KLIENCI OGLĄDALI RÓWNIEŻ
Strona z