PORADY

Jak dobrać uchwyt do telewizora – praktyczny poradnik

0

Montaż telewizora na ścianie to rozwiązanie nie tylko praktyczne, które umożliwia lepsze zagospodarowanie przestrzeni w domu czy mieszkaniu, ale również takie, które poprawia komfort oglądania. Wszystko dzięki temu, że telewizor można zawiesić na idealnej wysokości. Dodatkowo, wiele uchwytów do telewizora umożliwia ustawienie go w jednej, dwóch, a w niektórych przypadkach nawet w trzech płaszczyznach. Jak jednak wybrać odpowiedni uchwyt do telewizora? Więcej o tym, w naszym poradniku!


Standard VESA a uchwyt do telewizora


Pomimo tego, że wybór na rynku „płaskich” telewizorów jest naprawdę duży  (sama rodzina Sony Bravia to kilkadziesiąt modeli), dobranie odpowiedniego uchwytu do tv nie powinno nastręczać dużych problemów. Wszystko dlatego, że producenci w dominującej większości stosują się do standardu VESA. Video Electronics Standards Association, bo tak należy rozwinąć wspomniany skrót, to międzynarodowa organizacja producentów układów do wyświetlania grafiki – kart graficznych, ekranów, czy właśnie telewizorów. W takim gronie podjęto decyzję o stworzeniu jednolitych standardów uchwytów do telewizorów. Każdy producent umieszcza w specyfikacji telewizora jaki standard VESA jest wykorzystywany w tym konkretnym modelu. Dzięki temu, bez obaw można wybrać odpowiedni wieszak do telewizora.


Jak odczytywać standard VESA uchwytu do telewizora?


Standard VESA dotyczy rozstawu śrub montażowych w uchwycie do telewizora. Najczęściej podawany jest jako zapis liczbowy na przykład:


•    VESA 75 – oznacza, że cztery śruby montażowe ustawione są na rogach kwadratu i oddalone są od siebie o 75 milimetrów w pionie i poziomie;
•    VESA 100 – oznacza, że cztery śruby montażowe ustawione są na rogach kwadratu i oddalone są od siebie o 100 milimetrów w pionie i poziomie.


W przypadku uchwytów, przeznaczonych do większych telewizorów można spotkać się z nieco innym zapisem rodzaju standardu na przykład:


•    VESA 100/200 – oznacza, że śrub montażowych jest sześć i ustawione są na obwodzie prostokąta o rozmiarze 100 na 200 milimetrów, a śruby rozłożone są co 100 milimetrów.


Wybór odpowiedniego standardu VESA gwarantuje, że wieszak będzie pasował do telewizora, a także, że wytrzyma pod jego ciężarem. Warto dodać także, że na rynku dostępne są uniwersalne uchwyty, które umożliwiają dostosowanie szerokości rozstawu śrub do różnych standardów. Dzięki temu,  po wymianie telewizor na inny model, wciąż można korzystać z tego samego uchwytu.

 

 

 

 

Uchwyt do TV Sony Bravia

 

 


Typy uchwytów do telewizora


Standard mocowania to tylko jeden z parametrów uchwytów do telewizora. Warto pamiętać o tym, że oprócz niego, istotny jest także zakres ruchu, a tym samym możliwości ustawienia telewizora i skierowania ekranu w odpowiednią stronę. Na rynku można spotkać następujące typy uchwytów:


•    sztywne – po przymocowaniu do ściany nie dają żadnej możliwości regulacji, telewizor jest zawsze w tej samej pozycji;
•    z regulacją w pionie i poziomie – ekran telewizora można w pewnym zakresie obrócić w lewą bądź w prawą stronę, a także nieco w górę lub w dół, można spotkać też modele z możliwością regulacji tylko w pionie, bądź tylko w poziomie;
•    z ramieniem – telewizor zamontowany jest na końcu ruchomego ramienia, dzięki temu zakres ruchu jest o wiele większy niż w przypadku montażu bardzo blisko ściany.

Możliwość regulacji uchwytu do telewizora jest istotna, z punktu widzenia komfortu oglądania. Ekran można ustawić inaczej, gdy oglądają dzieci czy dorośli. Dodatkowo można uniknąć w ten sposób problemu z intensywnym światłem słonecznym przeszkadzającym w oglądaniu. Wystarczy wówczas skierować telewizor w nieco inną stronę, aby promienie nie przeszkadzały.


Montaż telewizora na ścianie – o tym warto pamiętać


Wybór odpowiedniego uchwytu jest najważniejszy w kontekście montażu telewizora na ścianie. Warto jednak pamiętać też o wyborze odpowiedniego punktu montażu. Przed wierceniem otworów dobrze jest wyznaczyć punkt, w którym powinien znajdować się środek ekranu. Aby to zrobić, trzeba usiąść w miejscu, z którego najczęściej ogląda się telewizję, zaznaczyć linię oczu i umieścić go kilka centymetrów poniżej tej linii. Dzięki temu głowa w trakcie oglądania będzie cały czas w naturalnej pozycji.


Trzeba też zwrócić uwagę na ścianę, do której będzie się mocować telewizor. Nowoczesne telewizory nie są najczęściej bardzo ciężkie, więc zazwyczaj można je powiesić nawet na ściance kartonowo-gipsowej. Trzeba jednak dobrze zapoznać się z jej nośnością, a także zastosować odpowiedniego rodzaju kołki.


Alternatywą dla uchwytu są stojaki do telewizora. Również wykorzystują standard VESA, ale nie wymagają montażu do ściany. Stojak pozwala ustawić telewizor na dowolnej wysokości, a dodatkowo, w razie przemeblowania, umożliwia bardzo łatwe przestawienie telewizora w nowe miejsce.

 
TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
POLECANE na podstawie oglądanych ostatnio produktów
KLIENCI OGLĄDALI RÓWNIEŻ
Strona z