PORADY

Dyktafony cyfrowe – w biurze i na uczelni

0

Dyktafon cyfrowy to urządzenie, które może przydać się zarówno studentom, jak i biznesmenom. Jak wybrać urządzenie, które sprosta Twoim wymaganiom? Oto zbiór najważniejszych informacji o dyktafonach cyfrowych.

 

Dyktafon – w biznesie i na studiach

 

Dyktafon to przenośne urządzenie, umożliwiające rejestrację dźwięku. Obecnie większość smartfonów również oferuje taką funkcję, jednak brzmienie wykonanych za ich pomocą nagrań nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli zależy Ci na nagraniach wysokiej jakości, warto zainwestować w osobne urządzenie. Dyktafony często wykorzystywane są przez studentów do nagrywania wykładów czy ćwiczeń akademickich. Ponowne odsłuchanie treści wykładu to skuteczna metoda nauki – zwłaszcza dla tzw. słuchowców, czyli osób, które chętniej uczą się za pomocą narządu słuchu. Dzięki nagraniom można również stworzyć szczegółowe notatki z wykładu. Dobrej jakości dyktafon przyda się również w biurze. Za jego pomocą zarejestrować można przebieg ważnej rozmowy biznesowej czy telekonferencji.

 

Pamięć dyktafonu

 

Dyktafony wyposażone są we wbudowaną pamięć typu flash – w najpopularniejszych modelach jej pojemność wynosi od 1 do 4 GB. Niektóre urządzenia posiadają również wejście na wymienne karty typu microSD, które umożliwiają rozszerzenie pamięci o 4, 8, 32, 64, a nawet o 128 GB. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – korzystając z dyktafonu obsługującego zewnętrzne karty pamięci, nie jesteś ograniczony pojemnością urządzenia. To, ile godzin będzie w stanie „pomieścić” dyktafon, uzależnione jest od jakości, w jakiej rejestrowany jest dźwięk. Warto wybrać dyktafon oferujący dużą liczbę trybów nagrania. Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie ustawić parametry rejestrowanych nagrań i dopasować jakość dźwięku do swoich potrzeb.

 

Parametry nagrywania

 

Większość dyktafonów rejestruje dźwięk w formacie mp3. Standard ten jest powszechnie stosowane ze względu na możliwość zastosowania kompresji, która pozwala zmniejszyć rozmiar nagrań, ale nie wpływa znacząco na ich jakość. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się rejestrowanie dźwięku w formacie mp3 z przepływnością (bitrate) wynoszącą 128 kb/s. Dyktafon wyposażony w pamięć 4 GB może zarejestrować ok. 60 godzin nagrań w tej jakości. Jeżeli zależy Ci na dłuższym czasu nagrywania, możesz wybrać niższą przepływność, np. 48 kb/s. Dyktafon wyposażony w pamięć 4 GB jest w stanie „zmieścić” ok. 160 godzin nagrania w takiej jakości. Najbardziej zaawansowane dyktafony umożliwiają rejestrowanie dźwięku w bezstratnym  w formacie PCM – pliki nie są poddawane kompresji, z tego powodu oferują lepszą jakość, jednak zajmują zdecydowanie więcej miejsca w porównaniu do plików mp3.

 

Przydatne funkcje

 

Jedną z bardziej przydatnych funkcji, w jaką może być wyposażony dyktafon, jest nagrywanie sterowane głosem. Po kilku sekundach ciszy dyktafon zatrzymuje nagrywanie i uruchamia je po wykryciu dźwięku – dzięki temu nie rejestruje ciszy między wypowiedziami. Inną przydatną funkcją jest możliwość zmiany prędkości odtwarzania nagranego już dźwięku. Ta opcja przydatna jest zwłaszcza podczas spisywania treści nagrań. Niektóre urządzenia wyposażone są we wbudowane głośniki, umożliwiające odsłuch zarejestrowanych dźwięku. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak odsłuch nagrań za pomocą słuchawek, które podpiąć można za pomocą wejścia mini-jack. W to gniazdo wyposażone są praktycznie wszystkie dyktafony.

 

Zasilanie

 

Dyktafony najczęściej zasilane są za pomocą wymiennych akumulatorów AAA. Jeżeli planujesz intensywnie użytkować urządzenie, rozważ zakup akumulatorów, które będziesz wielokrotnie ładować za pomocą ładowarki sieciowej. Mniej spotykanym rozwiązaniem jest wbudowany akumulator, ładowany poprzez gniazdo USB. Wybierając dyktafon, zwróć uwagę na maksymalny na czas pracy urządzenia w trybie nagrywania. W zależności od modelu może wynosić on od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin.

 

Dopasuj dyktafon do swoich potrzeb

 

Szeroki wybór dyktafonów, które sprawdzą się zarówno w biurze, jak i na uczelni przygotowała firma Sony. Oto najciekawsze propozycje:

 

Dyktafon Sony ICD-PX240:


•    Wewnętrzna pamięć: 4 GB
•    Format zapisu: MP3
•    Maksymalny czas nagrywania MP3 (128 kb/s): 65 h 10 min
•    Wydajność akumulatora przy zapisie MP3 (128 kb/s): 23 h
•    Maksymalna liczba plików: 495
•    Cyfrowa regulacja prędkości odtwarzania

 


Dyktafon Sony ICD-TX650B:


•    Wewnętrzna pamięć: 16 GB
•    Format zapisu: PCM, MP3
•    Maksymalny czas nagrywania MP3 (128 kb/s): 268 h
•    Wydajność akumulatora przy zapisie MP3 (128 kb/s): 15 h
•    Maksymalna liczba plików: 4074
•    Cyfrowa regulacja prędkości odtwarzania
•    Nagrywanie sterowane głosem

 

 

 
TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ
POLECANE na podstawie oglądanych ostatnio produktów
KLIENCI OGLĄDALI RÓWNIEŻ
Strona z