PlayStation 4 to obecnie najpopularniejsza konsola stacjonarna na rynku. W wielu domach stała się centrum rozrywki – grają na nie zarówno dzieci, jak i dorośli. Często wykorzystywana jest także jako odtwarzacz Blu-Ray, czy do oglądania filmów.

Granie wciąż pozostaje jednak najważniejszym aspektem posiadania konsoli i każdy użytkownik chciałby cieszyć się obrazem najwyższej jakości w ulubionych produkcjach. Kluczowy jest zatem wybór odpowiedniego telewizora do PlayStation 4. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Telewizor do PlayStation 4 - jaki rodzaj matrycy wybrać?

Wybierając telewizor do PlayStation 4, trzeba zwrócić uwagę na trzy aspekty technologiczne – rodzaj matrycy, rozdzielczość ekranu oraz jego jasność, dzięki której można korzystać z HDR. Zacznijmy od matrycy. Na rynku dominują obecnie dwie technologie LED oraz OLED – choć ich nazwy brzmią podobnie, na tym podobieństwa się kończą. W tej pierwszej, do podświetlenia ekranu wykorzystywane są panele LED – mają gorszy kontrast niż telewizory OLED, zwłaszcza w mocno zaciemnionych pomieszczeniach widać, że czerń nie jest tak głęboka.

Trzeba jednak pamiętać, że dużo zależy od konkretnego modelu telewizora, bo wśród tych w technologii LED są również takie, które mają bardzo dobry kontrast i czerń, a jeśli na konsoli nie gra się w całkowitej ciemności, trudno dostrzec jakieś wady obrazu.

W technologii OLED każdy piksel obrazu świeci niezależnie, a to oznacza lepszy kontrast i ogólnie wyższą jakość obrazu.

Dodatkowo, telewizory OLED są cieńsze i lżejsze, bo nie wymagają podświetlenia. Wysoka jakość ma jednak swoją cenę – telewizory OLED są zdecydowanie droższe od telewizorów LED. Którą z tych technologii telewizorów wybrać do PlayStation 4? Jeśli ma się większy budżet, trzeba postawić na OLED, jeśli jednak fundusze są ograniczone, można zdecydować się na LED, ale warto przejrzeć kilka modeli, aby porównać kontrast i czerń. W praktyce bowiem nawet w urządzeniach w podobnej cenie mogą występować zasadnicze różnice w tym zakresie.

Czy wiesz, że…

PlayStation 4 to obecnie najpopularniejsza konsola stacjonarna na rynku. Według danych ze stycznia 2019 roku na całym świecie sprzedało się ponad 91,5 miliona sztuk. Warto przypomnieć, że niekwestionowanym liderem wszechczasów w tym zestawieniu jest konsola PlayStation 2, która sprzedała się w ponad 155 milionach egzemplarzy.

Rozdzielczość i technologia HDR w telewizorze do PlayStation 4

Na rynku dostępne są dwie wersje konsoli PlayStation 4. Wersja „Slim” oraz „Pro”. Ta druga ma podzespoły o wyższej wydajności i jako jedyna pozwala grać w rozdzielczości 4K.

Dodatkowo, rozdzielczość 4K staje się coraz powszechniejsza, więc zakup telewizora z maksymalną rozdzielczością 1920x1080 nie jest rozwiązaniem perspektywicznym, a dodatkowo nie jest to również dużą oszczędność. Pamiętać też trzeba, że na horyzoncie pojawiają się już pierwsze informacje o konsoli PlayStation 5, dla której rozdzielczość 4K będzie zapewne domyślna.

Jak wybrać wielkość telewizora?

Przy wyborze wielkości telewizora trzeba kierować się jego rozdzielczością i odległością, w jakiej się go ogląda. Do obliczenia optymalnej odległości i wielkości można zastosować prosty przelicznik. Odległość telewizora FullHD od miejsca, gdzie zazwyczaj się siedzi, powinna wynosić 3-krotność jego przekątnej, a telewizora 4K - 1,5-krotność. Są to, rzecz jasna, wartości przybliżone i nie należy podchodzić do nich z aptekarską precyzją. Pozwalają jednak mniej więcej ustalić, jaką wielkość telewizora warto wybrać.

Drugim, ważnym aspektem jest też jasność matrycy, dzięki której konsola może wyświetlić obraz w technologii HDR (High Dynamic Range).

Fachowo mówiąc, zwiększa ona rozpiętość tonalną kolorów, w praktyce kolory są żywsze, bardziej różnorodne, a kontrast obrazu większy – całość wygląda wprost oszałamiająco. Żeby jednak móc cieszyć się taką jakością trzeba wybrać telewizor, który będzie oferował obraz o jasności co najmniej 300 nitów (jest to dolna granica, poniżej efekt jest niezauważalny), ale prawdziwe HDR zaczyna się od 500 nitów.

Jeśli użytkownikowi zależy na wykorzystaniu wszystkiego, co najlepsze ze swojej konsoli, powinien postawić na jak najwyższą jasność.

Ustawienia obrazu i input lag telewizora do PlayStation 4

Nowoczesne telewizory oferują bardzo szeroką możliwość ingerencji w ustawienia obrazu.

Oprócz typowych, takich jak nasycenie kolorów, jasność czy kontrast, użytkownikowi udostępniono upłynnianie ruchu, minimalizowanie efektu rozmycia i wiele innych. Często można też skorzystać z predefiniowanych ustawień przeznaczonych do konkretnych zastosowań – na przykład „Sport” lub „Film”. O ile przy oglądaniu telewizji mogą one pozytywnie wpłynąć na obraz, o tyle zawsze negatywnie wpływają nie tylko na sferę wizualną gry, a także na komfort grania.

Chodzi o tak zwany input lag, czyli opóźnienie obrazu względem jego źródła. W przypadku filmu czy meczu jest ono nieodczuwalne, jednak w wypadku gry, opóźnienie to sprawia, że między naciśnięciem przycisku na padzie a ruchem na ekranie pojawia się dłuższa przerwa. Ta, liczona jest w milisekundach, więc pozornie bardzo krótkim czasie, jednak w ferworze gry lub w produkcjach, które wymagają bardzo dużej precyzji od gracza, może mieć to kluczowe znaczenie.

Dlatego też, wybierając telewizor do PlayStation 4, warto wybrać taki, który ma najniższy input lag, a dodatkowo – przy ustawieniach – wyłączyć wszystkie „ulepszacze” obrazu (czasem jest dostępne ustawienie „Gra” – które optymalizuje obraz do tego zastosowania). Dzięki temu gra będzie wyglądała dokładnie tak, jak zaplanowali twórcy, a gracz będzie mógł kontrolować postaci z jak największą precyzją.

Telewizor dla gracza

Na koniec warto podkreślić, że nie każdy telewizor, na którym dobrze ogląda się telewizję i filmy, będzie jednocześnie dobrym telewizorem do grania na konsoli. W odwrotną stronę jednak, ta zasada nie ma zastosowania i jeśli telewizor będzie dobrze współpracował z konsolą PlayStation 4, bardzo dobrze sprawdzi się również, jako telewizor do codziennego użytku.

Szukając telewizora dla gracza, szuka się bowiem tak naprawdę po prostu dobrego telewizora o uniwersalnych zastosowaniach.