Na czym polega technologia 4K? Czym wyróżnia się obraz wyświetlany w standardzie HDR? Czym różni się matryca LED od OLED? Jeżeli zastanawiasz się, jaki telewizor wybrać, ten poradnik odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Rozdzielczość 4K ‒ zobacz różnicę

Obraz, który oglądasz na ekranie telewizora, laptopa czy smartfona, zbudowany jest z pikseli, czyli miniaturowych punktów. Rozdzielczość ekranu informuje o maksymalnej liczbie pikseli, która może zostać wyświetlona przez dane urządzenie. Im więcej pikseli tworzy obraz, tym większa jest jego szczegółowość. Rozdzielczość ekranu ma więc odczuwalny wpływ na komfort widza. Właśnie z tego powodu jest to jeden z najważniejszych parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając telewizor.

Rozdzielczość ekranu zapisywana jest w formie Y × Z. Y oznacza liczbę poziomych linii pikseli, a Z – liczbę pionowych linii. Jeszcze niedawno na rynku przeważały telewizory oferujące obraz w standardzie HD (High Definiton) ‒ obejmował on dwie rozdzielczości: 1280 × 720 pikseli oraz 1920 × 1080 pikseli. Zdecydowana większość polskich stacji telewizyjnych nadaje swoje programy w standardzie HD, wideo w tej rozdzielczości dominuje również na wszelkiego rodzaju serwisach streamingowych i wypożyczalniach VOD. W dzisiejszych czasach technologia rozwija się bardzo szybko. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się telewizory, które wyświetlają obraz w rozdzielczości Ultra HD ‒ 3840 × 2160 pikseli. Dla uproszczenia rozdzielczość ta określana jest mianem 4K. Nazwa to pochodzi od 4 tysięcy (w zaokrągleniu) poziomych linii pikseli, które tworzą obraz w rozdzielczości Ultra HD.

Telewizory 4K zapewniają niezwykle szczegółowy i wyraźny obraz, który zachwyci nawet najbardziej wybrednych widzów. Właśnie taką rozdzielczość oferują modele z serii Sony Bravia. Ponadto, telewizory Sony wspierają technologię HDR (High Dynamic Range) ‒ umożliwia ona wykorzystanie szerszej palety barw, dzięki czemu obraz widoczny na ekranie jest zaskakująco realistyczny. HDR w połączeniu z rozdzielczością 4K zapewnia niesamowite doznania wizualne.

Telewizory 4K – dla kogo?

Bez wątpienia standard 4K w przyszłości zastąpi HD – jednak jak na razie w ofercie krajów nadawców telewizyjnych dostępne są pojedyncze kanały 4K. Za to coraz więcej materiałów w tej rozdzielczości można znaleźć na Netflixie, Amazonie i innych platformach streamingowych. Produkcje w jakości 4K dostępne są również na płytach Ultra HD Blu-ray.

Jeżeli regularnie korzystasz z serwisów streamingowych i oczekujesz rozrywki na najwyższym poziomie, telewizor 4K będzie najlepszym wyborem. Taki sprzęt docenią również gracze ‒ w rozdzielczości 4K dostępne są już gry na PlayStation 4 czy Xboxa One. Jeżeli jednak na co dzień korzystasz przede wszystkim z „tradycyjnej” telewizji, nie wykorzystasz w pełni możliwości telewizora 4K.

LED czy OLED – jaki telewizor kupić?

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem, jest technologia, w jakiej wykonana została matryca. Dwa najczęściej spotykane technologię LED i OLED – każda z nich ma swoje mocniejsze i słabsze strony.

Wykorzystywany w telewizorach LED ekran ciekłokrystaliczny zbudowany jest z komórek z ciekłym kryształem. Prąd, który przekazywany jest za pomocą elektrod, oddziałuje na kryształy, które tworzą obraz. Aby był on widoczny dla człowieka, musi zostać podświetlony. Źródłem światła są diody LED, które umieszczane są pod matrycą (Direct LED) lub na jej krawędziach (Edge LED). Telewizory LED oferują jasny, ostry obraz, satysfakcjonujący kontrast i żywe kolory. Niestety, gdy patrzysz na ekran pod większym kątem, kolory mogą być zniekształcone. Matryce LED są w użyciu od wielu lat – dzięki temu ich ceny są zdecydowanie bardziej przystępne niż ceny telewizorów OLED.

Sony Bravia XH95 ‒ telewizor 4K z matrycą LED

Jeżeli zależy Ci na krystalicznie czystym obrazie, a do tego dysponujesz większym budżetem, dobrym wyborem będzie telewizor 4K z matrycą OLED. Cechą charakterystyczną matryc OLED jest to, że są w stanie samodzielnie emitować światło – w przeciwieństwie do matryc LED nie potrzebują zewnętrznego źródła światła. Jest to możliwe dzięki w zastosowaniu diod organicznych (stąd nazwa OLED). W telewizorach LED podświetlana jest wybrana część ekranu – w telewizorach OLED piksele podświetlane są pojedynczo. Dzięki temu możliwe staje się osiągnięcie niezwykle głębokiej czerni i praktycznie nieskończonego kontrastu. Obraz wyświetlany na matrycy OLED wyróżnia się realizmem i mocno nasyconymi barwami. Wyeliminowany został problem ograniczonych kątów widzenia – oglądany pod kątem obraz jest czytelny i pozbawiony zniekształceń W porównaniu do matryc LED matryce OLED są nieco ciemniejsze.
 

Sony Bravia A89 – telewizor 4K z matrycą OLED

Telewizory Sony Bravia – inteligentne rozwiązania

Telewizory 4K z serii Sony Bravia wyposażone są w system Android TV. Na telewizorze możesz więc instalować aplikacje – tak samo jak na smartfonie czy tablecie. W sklepie Google Play znajdziesz aplikacje najpopularniejszych serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO GO, Spotify czy Deezer. Telewizory Sony Bravia wyposażone są we wbudowany moduł Chromecast. Umożliwia on wygodne przesyłanie multimediów za pośrednictwem sieci Wi-Fi – nie musisz już podpinać urządzeń zewnętrznych za pomocą kabla HDMI. Wystarczy kilka kliknięć i film, który oglądasz na smartfonie, pojawi się na dużym ekranie. Chromecast umożliwia także przekazywanie obrazu prosto z przeglądarki Google Chrome. Kolejnym udogodnieniem jest moduł Bluetooth – dzięki niemu bez problemu sparujesz telewizor i bezprzewodowe słuchawki.