Nie ma żadnych wątpliwości, że standard HDMI na stałe zagościł we współczesnych urządzeniach elektroniki użytkowej, zarówno konsumenckich, jak i profesjonalnych.


Wykorzystujemy je do łączenia dowolnych, zgodnych ze standardem urządzeń audio-wideo, takich jak odtwarzacze DVD, Blu-Ray, telewizory, zestawy kina domowego, konsole do gier, monitory komputerowe. Sukces tego rozwiązania kryje się w łatwości połączenia, trwałości łącz, przede wszystkim jednak w przepustowości łącza co ma wpływ na jakość obrazu lub/i dźwięku.

Standard HDMI (High Definition Multimedia Interface) pojawił się w 2003 roku w wersji 1.0 jako interfejs służący do przesyłania cyfrowego, nieskompresowanego sygnału audio / wideo i był dziełem firm skupiających się wokół „HDMI Working Group” w której skład wchodzi firma Sony.

Wraz z rozwojem technologii stosowanych w urządzeniach konsumenckich, powstaniem nowych formatów audio-wideo, takich jak HDR Dolby Vision, Dolby Atmos, pojawieniem się materiałów wysokiej rozdzielczości 4K / 8K, zwiększeniem rozdzielczości ekranów w odbiornikach telewizyjnych rozwija się również standard HDMI. W 2013 roku światło dzienne ujrzał następca wersji 1, standard HDMI 2.0 o maksymalnej przepustowości 18 Gb/s, który pozwalał na przesył materiałów w rozdzielczości 4K (3840x2160)  przy odświeżaniu do 60 klatek na sekundę.

Telewizory Sony - 8K i HDMI 2.1

Pojawienie się telewizorów z ekranami w rozdzielczości 8K (7680x4320) jest faktem. Faktem też stała się odsłona kolejnej wersji standardu - HDMI 2.1.

Aby sprostać wymaganiom dla tej rozdzielczości przesył danych zwiększono do 48Gb/s, dodatkowo wprowadzono ulepszony standard ARC (kanał zwrotny audio)  - eARC,  który będąc częścią wersji 2.1, umożliwia przesył zaawansowanych formatów dźwięku obiektowego, takich jak Dolby Atmos, DTS-X.

Znalazły się w nim również rozwiązania ważne dla graczy, wspierane przez konsole nowej generacji. Należą do nich, również będące częścią standardu HDMI 2.1 funkcje:

  • Variable Refresh Rate – minimalizacja opóźnienia z dostosowaniem częstotliwości odświeżania dla płynnego obrazu.
  • Auto Low Latency Mode – automatyczne przełączenie się telewizora w tryb GRA po wykryciu konsoli.

To oczywiste, że rozwój tych technologii nie mógł ominąć produktów Sony.

W ofercie firmy Sony na 2020 rok znajdziemy aż 7 serii telewizorów BRAVIA wykorzystujących różne rozwiązania tego standardu. W zależności od typu telewizora, rozdzielczości ekranu, jego przeznaczenia i potrzeb, zastosowano poszczególne składowe HDMI 2.1

Większość modeli 4K Ultra HD i wszystkie 8K są zgodne z ze standardem eARC, tym samym  z najbardziej zaawansowanymi formatami Audio.

Sony Bravia XH90

W ofercie znalazł się też model wybitny dla każdego gracza, model XH90. Oprócz standardu eARC zastosowano w nim technologie typowo gamingowe VRR i ALLM, a wisienką na torcie jest zdolność tego modelu do wyświetlania obrazu 4K do 120 klatek na sekundę!

Sony Bravia ZH8

Użytkownicy najnowszych, najbardziej zaawansowanych  modeli telewizorów  8K, dla których w szczególności  powstał standard HDMI 2.1 będą mogli się cieszyć fantastyczną jakością niezwykle  płynnego obrazu 4K do 120 klatek na sekundę i 8K do 60 klatek na sekundę.

Wydaje się pewne, iż przyszłość standardu jest bezpieczna i pojawią się jego kolejne wersje. Współcześnie jednak, dla rozwiązań konsumenckich jest całkowicie wystarczający, spełnia wszystkie jego wymagania, wybiega nawet  w przyszłość posiadając zdolność przesyłania danych dla obrazów 10K (10240x4320).