Efekt bokeh to nieostre, tzw. miękkie tło na fotografii. Jest to po prostu rozmycie i brak ostrości. Istnieje kilka bardziej i mniej profesjonalnych sposobów, aby go osiągnąć. 


Nazwa tego fotograficznego efektu specjalnego pochodzi z języka japońskiego. Jest to transliteracja słowa bo-ke oznaczającego rozmycie (wym. boke). Efekt bokeh jest bardzo popularny w fotografii artystycznej/kreatywnej. Często stosuje się go w portretach. Natomiast zupełnie nie jest pożądany w fotografii przyrodniczej, krajobrazowej, architektonicznej, miejskiej czy reportażowej, w których liczy się detal, ostrość lub emocje. Efektowne rozmycie tła zatem nie sprawdzi się zawsze.

Co to jest bokeh w fotografii?

Efekt bokeh jest to metoda oddawania braku ostrości obiektu znajdującego się poza głębią ostrości. To efekt miękkiego, nieostrego tła. Generalnie rzecz biorąc można go osiągnąć poprzez fotografowanie obiektu za pomocą jasnego obiektywu o dużym otworze przysłony. Takie specjalnie uzyskane rozmycie pozwala na wyodrębnienie z tła głównego obiektu. Obiekt jest ostry, a tło nieostre i dlatego ma miejsce jego rozmycie.

Taki efekt jest po prostu miły dla oka i dość klimatyczny. Sprawdzi się zwłaszcza w fotografii świątecznej – można uzyskać fajne rozmycie świątecznych lampek.

Efekt bokeh – jak zrobić?

Aby uzyskać efekt bokeh, należy podejść bliżej do fotografowanego obiektu. Im bliżej obiektu, tym lepszy bokeh za nim. Ważne, by nie podejść zbyt blisko, za granicę minimalnego dystansu ostrzenia. Ten parametr wynosi zazwyczaj od kilku cm do 1,5 m. Jeśli fotograf podejdzie zbyt blisko, to wtedy obiektyw nie ustawi ostrości na obiekcie. Efekt będzie taki, że pierwszy plan będzie rozmyty, a tło ostre. Kolejny krok to zwiększenie odległości obiektu od tła – im ta odległość większa, tym bardziej tło będzie rozmyte. Aby zrobić zdjęcie z efektem bokeh, trzeba wykorzystywać obiektywy o długiej ogniskowej, które bardziej rozmazują tło niż te szerokokątne. Dlaczego? Bo obiektywy o długiej ogniskowej skracają perspektywę, a dzięki temu obiekt jest bardziej wydzielony od tła. Następna istotna kwestia to robienie zdjęć z otwartą przysłoną – to pomoże w uzyskaniu płytkiej głębi ostrości. Zasada jest taka, że im niższa liczba tego parametru, tym płytsza głębia ostrości. Otwarta przysłona ma wpływ także na charakterystyczne w efekcie bokeh plamki widziane w tle – są wtedy większe. Poza tym na drugim planie powinny znaleźć się błyszczące rzeczy takie jak np. lampki choinkowe, promienie światła prześwitujące przez gałęzie, reflektory, latarnie, fale itp. W ten sposób można uzyskać efekt błyszczenia jak cekiny. Co ciekawe, bokeh można uzyskać nie tylko na drugim planie, ale także na pierwszym, o ile dobrze skomponuje się zdjęcie.

To był sposób profesjonalny, a teraz kolejny pomysł na uzyskanie pożądanego efektu polegający na wykonaniu specjalnej nakładki na obiektyw. Potrzebne są: kawałek czarnego grubszego papieru, nożyczki, taśma i dziurkacz ozdobny albo ręka, która sama narysuje wzór. Podłużny kawałek papieru należy zawinąć na obiektywie i zakleić, a potem nałożyć papierowy dekiel z dziurką z odpowiednim wzorem. Wielkość otworu powinna wynosić od 5 do 20 mm. Chyba najczęściej wykorzystuje się nakładki o średnicy 20 mm. Jak zrobić zdjęcie?

Należy wziąć jasny obiektyw o małej minimalnej wartości przysłony, ustawić większą czułość ISO – nawet 1000/1250, ponieważ nakładka ogranicza ilość światła wpadającego przez obiektyw. Wartość przysłony należy ustawić na najmniejszą. Czas naświetlania powinien wynosić mniej niż 1/50 sekund. Zdjęcie musi być dobrze naświetlone i nieporuszone.

Aby efekt bokeh był jeszcze lepszy, należy użyć obiektywu stałoogniskowego (tzw. stałki). Ma on niskie wartości przysłony, co jest bardzo pożądane przy tego rodzaju fotografii. Okazuje się, że efekt taki można uzyskać także za pomocą aparatów fotograficznych posiadających taką funkcję jak np. podwójny aparat Xperia. Wystarczy wybrać odpowiedni tryb i zrobić zdjęcie – aparat zrobi wszystko za nas. To propozycja dla tych, którzy w ogóle nie znają się na fotografii.

Efekt bokeh w Photoshopie?

Można go uzyskać również sztucznie, czyli w programie graficznym. Co prawda jest to małe oszustwo, ale jest taka możliwość. Aby uzyskać taki efekt, należy skorzystać z opcji rozmycia soczewkowego. Rezultat nie będzie taki jak w przypadku zrobienia zdjęcia, ale będzie to coś podobnego do trybu portretowego z rozmyciem tła w smartfonach. Na pewno takie zdjęcie nadaje się do mediów społecznościowych.

Do oglądania zdjęć z efektem bokeh, a także innych przyda się dobrej jakości telewizor – zwłaszcza jeśli chcemy pooglądać zdjęcia wspólnie z rodziną czy znajomymi. Zdjęcia świetnie będą prezentowały się w telewizorze Sony Bravia XH95 KD-75XH9505. Jest on wyposażony z technologię TRILUMINOS rozszerzającą paletę kolorów poza standardowy zakres, a dzięki procesorowi X1 barwy są bardziej naturalne, a obrazy bardziej realistyczne. Nie ma znaczenia pod jakim kątem ogląda się obraz – z każdej strony wygląda tak samo dobrze. Panel X-Wide Angle gwarantuje wierne odwzorowanie kolorów, a dzięki technologii Object-based Super Resolution faktury są bardzo zbliżone do rzeczywistych.

Zdjęcia świetnie wyglądają także oglądane w telewizorze Sony KD-65AG9, który dzięki nowoczesnemu procesorowi z kontrolerem Pixel Contrast Booster  i najnowszym technologiom telewizorów MASTER Series sprawia, że obrazy są bardzo realistyczne. Poza tym daje wyjątkowy, niespotykany dotąd kontrast. Technologia TRILUMINOS Dispaly gwarantuje wierne odwzorowanie kolorów i odcieni.

Te i inne modele telewizorów można kupić w sklepie: telewizory.